حقوق ثبت اختراع

کد مقاله : takba0054

این مقاله حوزه ثبت اختراعات در مالکیت معنوی را معرفی کرده است. ثبت اختراع یا پتنت یکی از قدیمی ترین اشکال حفاظت از مالکیت معنوی است. سیستم ثبت اختراع با ارائه امکان پاداش مادی به مخترع و در عین حال با تسهیل در گسترش دانش جدید به عموم، توسعه فناوری را تسریع می کند.

ممکن است خلاقیت جدید و توسعه بیشتر فناوری موجود با ثبت اختراع محافظت شود. ثبت اختراع ممکن است از پیشرفتی در علم مانند اختراع پنی سیلین و همچنین اهرم جدید روی دستگاهی که برای سریعتر کارکردن ماشین اختراع شده است، محافظت کند. ثبت اختراعات از اختراعات محافظت می کند. به طور کلی، اختراع روش جدیدی برای انجام کار یا راه حل فنی جدید برای یک مشکل ارائه می دهد.

به منظور به دست آوردن حق ثبت اختراع، مطابق با قانون ثبت اختراع نیازی به ارائه اختراع در تجسم فیزیکی نیست. با این حال، اختراعاتی وجود دارد که نمی توان آنها را ثبت کرد. اینها به طور خاص شامل اکتشافات، انواع گیاهان یا جانوران، نظریه های علمی، روشهای تجاری و روشهای ریاضی است. علاوه بر این، روشهای تشخیصی، درمانی و جراحی برای درمان انسان یا حیوان (برخلاف محصولات پزشکی) و اختراعاتی که بهره برداری از آنها خلاف نظم عمومی یا اخلاق است، در بسیاری از کشورها که از ثبت اختراع محروم هستند.

پس از ثبت درخواست ثبت اختراع، دو رویکرد کلی وجود دارد: در برخی از کشورها فقط فرایند الزامات رسمی بودن را بررسی می کنند، در حالی که در سایر کشورها درخواست های ثبت اختراع به طور اساسی توسط یک متخصص فنی مورد بررسی قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که معیارهای ثبت اختراع را برآورده می کند. معیارهای ثبت اختراع به شرح زیر است:

  • باید جدید یا بدیع باشد.
  • باید یک طرح مبتکرانه (یا واضح ) باشد.
  • باید دارای کاربرد صنعتی (یا مفید) باشد.

به طور خلاصه، ثبت اختراع یک معامله بین مردم و مخترع است. دولت برای مدت محدودی از مالک ثبت اختراع حمایت می کند، در حالی که صاحب حق ثبت اختراع را ملزم می کند اختراع خود را به صورت عمومی افشا کند. به طور کلی، حفاظت از ثبت اختراع به مدت 20 سال از تاریخ ثبت اختراع می شود.

مشاهده مطلب
پرسش های کلیدی سرمایه گذاران از استارتاپ ها

پس از انقضاء، لغو یا ابطال ثبت اختراع، این اختراع وارد حوزه عمومی می شود، بدین معنا که هرکسی می تواند بدون نقض حق ثبت اختراع در کشور مربوطه از آن استفاده تجاری کند.

اجرای حق ثبت اختراع یک موضوع پیچیده است و این دارنده اختراع است که باید نظارت، شناسایی و اقدامات علیه متخلفان را انجام دهد. از آنجا که چیزی به نام ثبت اختراع بین المللی وجود ندارد، در اصل، مخترع باید در هر کشوری درخواست ثبت اختراع کند که علاقه مند به دریافت حمایت از ثبت اختراع است. در صورت درخواست حفاظت از ثبت اختراع در تعدادی از کشورهای جهان، متقاضی می تواند درخواست بین المللی تحت PCT ( معاهده همکاری ثبت اختراع) را بگیرد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با ما whatsapp