حقوق مرتبط

کد مقاله:  takba0050

این مقاله مربوط به حقوق مرتبط است، که همچنین به عنوان حقوق مجاور یا به طور خاص “حقوق مجاور کپی رایت” نیز شناخته می شود. هدف از حقوق مرتبط، حفاظت از منافع قانونی اشخاص یا سازمانهای خاصی است که در ارائه آثار برای دسترسی عموم مشارکت دارند و یا کسانی که مهارت خلاقانه، فنی یا سازمانی را به آثاراضافه می کنند.

به طور معمول، حقوق مرتبط به سه دسته از ذینفعان اعطا شده است:

  1. اجراکنندگان(بازیگران، موسیقی­دا‌‌ن‌­ها، خوانندگان و یا عموم افرادی که به هر نحوی مبادرت به اجرا می ­ورزند).
  2.  تولید­کنندگان آثار صوتی(کاست، لوح فشرده).
  3. پخش کنندگان

نیاز به حمایت قانونی از این سه گروه در کنوانسیون رم در سال 1961 مشخص شد، که تلاشی برای ایجاد مقررات بین المللی در حوزه جدیدی بود که قوانین ملی کمی در مورد آن وجود داشت. به عبارت دیگر، اکثر کشورها به طور معمول پیش از پایبندی به کنوانسیون باید قوانین را تدوین و تصویب کنند. جدیدترین معاهدات در زمینه حقوق مرتبط، WPPT و BTAP ، محدوده حمایت از حقوق اجرا کنندگان و تولیدکنندگان آثار صوتی را افزایش داده و در حین ورود به “عصر دیجیتال” از بهره برداری از آثار حفاظت شده ای که به شکل دیجیتالی طراحی شده است از جمله از طریق اینترنت را حفاظت می کنند.  مقررات WPPT و BTAP به ترتیب در 1996 و 2012 توسط دولتها تصویب شدند.

هنوز در هیچ معاهده چند جانبه به حفاظت به روز شده برای پخش کنندگان پرداخته نشده است. کنوانسیون روم، اگرچه ناقص است و نیاز به بازنگری دارد، اما هنوز تنها معیار بین المللی حفاظت در این زمینه است.

مشاهده مطلب
سیستم ثبت بین المللی مبتنی بر WIPO

مانند وضعیت حق چاپ، کنوانسیون روم،WPPT ، BTAP و قوانین ملی دارای محدودیت ها و استثنائاتی هستند، به طور نمونه این استثنائات  در مورد حقوق مربوط به اجازه استفاده خصوصی، استفاده از گزیده های کوتاه آثار و استفاده برای آموزش یا تحقیقات علمی است.

مدت حمایت از حقوق مرتبط، همانطور که در کنوانسیون رم بیان شده است، 20 سال از پایان سالی است که: (1) ضبط انجام می شود. (2) اجرا می شود ؛ (3) پخش انجام می شود. مدت زمان حمایت از حقوق مرتبط ارائه شده در WPPT و BTAP  پنجاه سال است.

علاوه بر این اشاره به این نکته نیز خالی از اهمیت نمی‌­باشد که مطابق جدیدترین معاهده در زمینه حقوق مرتبط یعنی معاهده WTTP ، این دست از افراد (تولید کنندگان آثار صوتی) به شکل مکفی و تمام و کمال از حمایت در تمام بسترها بهره ­مند هستند به عبارت دیگر در صورتی که تکنولوژی جدیدی پدیدآید، باز هم این افراد مثل قبل می­توانند تحت چتر حمایت ­های مزبور قرار بگیرند، از جمله می­توان به ظهور اینترنت اشاره کرد که پس از این دوره نیز کماکان، دارندگان حقوق مرتبط باز هم تحت حمایت قوانین و مقررات گوناگون بوده اند.

از نظر اجرای حقوق، راهکارهای نقض حقوق مرتبط، به طور کلی، شبیه به آنچه در اختیار دارندگان حق چاپ اجرا می شود (منظور موافقتنامه TRIPS) است. اینها اقدامات محافظتی یا موقت هستند، مانند ضمانت های مدنی؛ مجازات های کیفری؛ اقدامات لازم در مرز؛ و اقدامات، راهکارها و تحریم ها علیه سوء استفاده از دستگاه های فنی است.

با ارائه حفاظت از حقوق مرتبط، کشورهای در حال توسعه همچنین می توانند ابزاری برای حفاظت از بیان وسیع، باستانی و ارزشمند فرهنگی ارائه دهند که استعاره ای از وجود و هویت خود آنها است. در واقع، ماهیت چیزی که هر فرهنگ را از همسایگان خود در سراسر مرز یا سراسر جهان جدا می کند. به همین ترتیب، حمایت از تولید کنندگان آثار صوتی و سازمانهای پخش آثار به ایجاد پایه ای برای صنایع ملی کمک می کند که بتوانند بیان فرهنگی ملی را در داخل کشور و شاید مهمتر از آن در بازارهای خارج منتشر کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با ما whatsapp