شرکت توسعه کسب و کار بین الملل آلا- تکبا

تدوین طرح کسب و کار بین الملل و ساخت بیزینس پلن

در کنار مزیتهای بیشماری که با دریافت خدمات از تکبا برای استارت آپ خود به ارمغان می آورید میتوانیم بگوییم که ما:

موشک

خدمات بیزینس پلن

برنامه ها

نوشتن طرح توجیهی استارتاپ

لامپ

نگارش بیزینس پلن

نگارش بیزینس پلن یا طرح توجیهی استارتاپ

تمام کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار استارتاپی داشته باشند نیاز به نوشتن بیزینس پلن (Business Plan) دارند تا مشخص کند که با توجه به اهداف و برنامه ریزی­ هایی که دارند چه میزان موفقیت کسب خواهند کرد؟ چه چالش­ هایی پیش روی خود دارند؟ برای کوتاه مدت و بلند مدت چه چشم اندازهایی برای خود متصور شده ­اند و چطور قرار است در مسیر پیشرفت قرار گرفته و در این مسیر بمانند؟

شاید به ظاهر انجام چنین کاری ساده باشد اما قطعا تدوین بیزینس پلن استارتاپ پیچیدگی­ های خاص خود را دارد و دقیقا به همین دلیل است که پس از مدتی اکثریت این کسب و کارها با شکست مواجه می­شوند. یکی از انواع خدمات شرکت توسعه کسب و کار بین الملل آلا – تکبا، کمک به شما در نوشتن طرح توجیهی استارتاپ به بهترین شیوه ممکن است. با ما همراه باشید تا نحوه انجام آن را توضیح دهیم:

اهداف باید مشخص شوند:

ابتدایی ­ترین کاری که باید در بیزینس پلن انجام شود مشخص کردن اهداف و برنامه ریزی دقیق برای آنهاست به نحوی که این اهداف رؤیایی نبوده و دست یافتنی باشند و در عین حال سرمایه گذاران را متقاعد کند چون در هر صورت فقط وقتی مجاب شوند که برای آنها سود دارد اقدام خواهند کرد. اما چطور؟

ما در این بخش با مشخص کردن موارد زیر اهداف استارتاپ شما را مشخص می­کنیم:

 • چه تغییراتی ایجاد خواهید کرد؟
 • خدمات و محصول شرکت شما چه تفاوتی با نمونه های مشابه بازار دارد؟
 • برای راه اندازی به چه مواردی نیاز دارید؟
 • کدام مشکلات مشتریان را حل می­کنید؟

آنالیز بازار:

باید کسانی که به محصولات شما نیاز دارند را به خوبی بشناسید، نیازسنجی کرده و تحقیقات کاملی انجام دهید. اینکه کلا بازار خوبی برای محصولات و خدمات شما وجود دارد؟ مشتریان شما در منطقه خاصی زندگی می­کنند؟ فقط افراد ثروتمند می­توانند از محصولات و خدمات شما بهره­مند شوند و یا برای همه قابل خریداری است؟

هزینه استارتاپ را به طور شفاف توضیح دهید:

در این مرحله از تدوین بیزینس پلن سعی می­کنیم تا پیش بینی مالی خود را مخصوصا برای ماه­های ابتدایی بالاتر در نظر بگیریم مخصوصا اینکه هزینه­ ها بالاتر خواهند رفت و موارد جانبی پیش بینی نشده هم کم کم اضافه خواهند شد. پس کاملا منطقی و هوشمندانه باید عمل کرد که به شما مشورت کاملی خواهیم داد.

بررسی همه جانبه رقیب ­ها

باید افراد را متقاعد کنید که کاملا رقیبان را شناسایی کرده اید، می دانید که چطور باید با نقاط قوت خود نقاط ضعف آنها را بپوشانید و بر نقاط قوت آنها مسلط باشید تا خود را به عنوان کسب و کار برتر معرفی کنید. تمامی چالش­ ها و مشکلات این مسیر را هم مشخص کرده ­اید و می­توانید استراتژی آنها را به چالش بکشید. لذا بیزینس پلن شما برای استارتاپ کاملا بی نقص است.

نمونه کاری از خدمات و محصولات

باید نمونه کاری از محصولات و خدماتی که دارید را در بیزینس پلن مشخص کنید تا نیازسنجی دقیقی انجام دهید و با توجه به ویژگی های فعلی بتوانید در مشتریان انگیزه خرید ایجاد کنید. باید خوانندگان شما مجاب شوند که ارزش پیشنهادی برند (BVP) شما نسبت به سایر رقبا چیست، مزایای رقابتی و ویژگی­ های محصولات و خدمات شما چه مواردی هستند و غیره.

اهداف مدیریتی و اجرای برنامه­ ها

بسیار مهم است که در بیزینس پلن خود برای استارتاپ مشخص کنید که عملکرد کسب و کار شما چگونه خواهد بود، منطق سازمانی و تجارت خود را مشخص کنید، وظایفی که برای هر بخش و افراد با تجارب مختلف در نظر گرفته اید به چه صورت هستند، هزینه­ های مرتبط با هر عملیات چگونه محاسبه می­ شوند و مسئولیت­ های مختلف بر چه اساسی به افراد مختلف محول می­شوند تا برنامه های مختلف به مرحله اجرا و عملیاتی برسند.

کانال­ های فروش:

آخرین مرحله و البته بسیار مهم در تدوین بیزینس پلن استارتاپ، مشخص کردن کانال های فروش است که در ابتدا باید مزایا و معایب هر یک را کاملا توضیح داده و مشخص کنید که دلایل شما برای انتخاب یک گزینه خاص چه مواردی هستند تا کانال فروش محصولات یا خدمات شما توجیه منطقی داشته باشد. لذا در بیزینس پلن خود مشخص کنید که:

 • بودجه تبلیغات شما چقدر است؟
 • چه نوع تبلیغاتی را استفاده خواهید کرد؟
 • چه نوع کانال و شیوه ای را برای فروش خود در نظر دارید؟

و غیره.

همانطور که متوجه شدید نگارش بیزینس پلن بسیار زمانبر بوده و نیازمند دقت فراوان است تا کاملا متقاعد کننده و جذاب باشد. در نگارش طرح توجیهی استارتاپ می­توانید از تجربه چند ساله و موفق ما کمک بگیرید تا برنامه توجیهی قدرتمندی تدوین کنید.

نقش بیزینس پلن و توسعه کسب و کار بین الملل
نقش بیزینس پلن و توسعه کسب و کار بین الملل

اصول و موارد مهم در تدوین طرح کسب و کار بین الملل

برای موفقیت در کسب و کار بین الملل، برای هر بخش از برنامه­ های خود، برنامه­ای جداگانه تدوین کنید، در تدوین بیزینس پلن باید به مواردی چون دلایل، تحقیق، منابع و روابط توجه داشته باشید که در ادامه به تفصیل در مورد هر کدام از آن­ها صحبت می­کنیم.

 • دلایل جهانی شدن:

مجموعه دلایل خود را برای انجام کسب و کار بین الملل تعریف کنید، طرح کسب و کار خود را به چالش بکشید. با به چالش کشیدن ایده ­ی خود سبب ایجاد نوآوری می­شوید و وضعیت کسب و کار را ارتقا می­دهید.

 • تحقیق در بازار جهانی:

به منظور انجام تحقیق در تدوین بیزینس پلن، لازم است پاسخ سوالاتی که در ادامه بیان می­شود را بیابید. چه نوع بازاری برای محصولات یا خدمات شما مناسب می­باشد؟ آیا در بازار شکافی وجود دارد؟ سختی­ های کار تجارت بین الملل چیست؟ آیا باید تغییراتی مانند رنگ، نام و… در محصول ایجاد شود؟ به چه اسناد و مجوزهایی نیاز دارید؟ با پاسخ به این سوالات، تحقیقی منسجم را انجام داده­ اید و شفافیت ذهنی در انجام کسب و کار افزایش می­یابد.

 • تعیین منابع:

لازم است تعیین کنید که منابع مورد نیاز را از چه طریقی تأمین می­کنید، آیا لازم است تیم تخصصی برای تأمین منابع در اختیار داشته باشید؟ مشارکت کارمندان و یا پرسنل به چه صورتی است؟ آیا به مهارت زبانی نیاز دارید و یا می­توانید آن را مهیا کنید؟ اگر بخواهید منابع خود را در خارج از کشور فراهم کنید باید بتوانید تیم مناسبی را برای انجام کسب و کار در هنگام تدوین بیزینس پلن انتخاب نمایید.

روابط بین الملل:

 • با تدوین مناسب بیزینس پلن، به کسب و کاری سودآور دسترسی پیدا می­کنید، اما برای موفقیت بیشتر لازم است روابط خود را گسترش دهید و نیاز به پشتیبانی دارید. انواع پشتیبانی­ های تجاری را تعیین کنید، پرداخت به موقع مالیات و استفاده از مزایای آن را در نظر بگیرید، انواع بیمه را برای محصول و یا افراد درگیر در کسب و کار انتخاب کنید. وکلایی را برای تنظیم انواع قرارداد، توافقنامه و… انتخاب نمایید، ویزا و پاسپورت کاری را برای کشورهای مقصد تعیین کرده و مقدمات کاری آن را انجام دهید.

تدوین مناسب بیزینس پلن و جهش در سودآوری کسب و کار
تدوین مناسب بیزینس پلن و جهش در سودآوری کسب و کار

اصول و نکات مهم در فرم بیزینس پلن

برای جذب سرمایه گذاران در هر نوع کسب و کاری، نیاز به یک بیزینس پلن دارید، بیزینس پلن برای موفقیت سازمان شما نقش بسیار مهمی دارد، اما چگونه باید فرم کسب و کار را تدوین کرد؟ شرکت توسعه کسب و کار بین الملل آلا- تکبا به شما توصیه می­کند که موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • خلاصه ­ای از موارد اجرایی را فراهم کنید
 • خدمات خود را در شرکت توضیح دهید
 • در مورد بازار، صنعت و رقبا تحقیق کنید (تجزیه و تحلیل بازار را به دست آورید)
 • ساختار مدیریتی و تجاری خود را تعیین کنید
 • محصولات و سرویس­ های خود را پیشنهاد دهید
 • استراتژی­ های خود را برای فروش محصولات مطرح کنید
 • مشخص نمایید که برای 3 تا 5 سال آینده به چه میزان بودجه نیاز دارید
 • اطلاعاتی از قبیل ترازنامه را فراهم کنید
 • به اختیار می توانید مجوزهای لازم برای انجام طرح­ ها را جمع آوری نمایید.

شرکت توسعه کسب و کار بین الملل آلا- تکبا با تکیه بر دانش و تخصص نیروی کار خود، آمادگی کامل خود را برای تدوین حرفه­ای طرح توجیهی استارتاپ، طرح کسب و کار بین الملل و ساخت بیزینس پلن اعلام می­کند. برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر با مشاوران تماس حاصل فرمایید.

نحوه تنظیم انواع فرم های مربوط به بیزینس پلن
نحوه تنظیم انواع فرم های مربوط به بیزینس پلن
بیزینس پلن

آخرین مطالب آموزشی طرح کسب و کار

بیزینس پلن استارت آپ چگونه باعث موفقیت ما می شود؟

بیزینس پلن استارت آپ چگونه باعث موفقیت ما می شود؟

هر کسی می تواند یک بیزنس پلن عالی داشته باشد. اما تبدیل یک بیزنس پلن به یک استارت آپ قابل دوام یک بازی متفاوت است. همچنین می‌توانید این نمونه بیزنس پلن  استارت آپ را با دیگران به اشتراک بگذارید تا به شما در دریافت بازخورد ارزشمند کمک کند. من توصیه نمی کنم یک شرکت را بدون مشورت […]

ساختار-اصلی-یک-برنامه-کسب-وکار

ساختار اصلی یک برنامه کسب­ و کار برای مبتدیان

همه کارآفرینان مجرب باید از جایی شروع کنند. از کجا باید شروع کنیم: برنامه کسب و کار. وقتی که نمی دانید چگونه شروع کنیم، برنامه کسب¬وکار یک ساختار اساسی است که شما می توانید از آن پیروی کنید.

کد مقاله: takba0006

هترین-نکات-تدوین-یک-برنامه-کسب­-و-کار-از-زبان-10-کارآفرین

بهترین نکات تدوین یک برنامه کسب­ و کار از زبان 10 کارآفرین

10 کارآفرین نکات تدوین یک برنامه کسب­ و کار عالی را بیان می­  کنند گروه خبری شورای کارآفرینان جوانYEC، YEC یک سازمان سرمایه گذار که از 45 کارآفرین موفق و جوان از سراسر جهان تشکیل شده است. برنامه ­های کسب و کار اسناد مکتوبی هستند که مراحل راه اندازی و رشد استارتاپ را نشان می […]

شما چه کمکی لازم دارید؟

خط تلفن هفت روز هفته 9 صبح تا 9 شب

شماره تماس

09103104065–02191303168

آدرس: تهران ، کبیری طامه، خ چمران، پلاک ۳  واحد ۴۰۶

فرم تماس

ماموریت تکبا

ارزش و شعار ما

امروز بهترین زمان برای فهم دقیق مفهوم استارتاپ و شناخت مسیر ایجاد آن است؛ هر ابزار و اطلاعاتی که برای شروع و ادامه مسیر خود در عرصه بین الملل نیاز دارید، در تیم تکبا خواهید یافت.

استارت آپ

      کورش صفری
مدیر اجرایی تکبا
مشاوره

فرم تهیه و مشاوره بیزینس پلن

  ثبت نام متخصصانثبت نام استارت شما