علائم تجاری

کد مقاله: takba0051

“علامت تجاری،علامتی است که کالاها یا خدمات یک شرکت معین را مشخص می کند و آنها را از کالاهای رقبا متمایز می کند”

این مقاله اصول اولیه علائم تجاری و اهمیت روزافزون آن در فعالیت های تجاری را بیان می کند. یک علامت تجاری ممکن است شامل یک کلمه، یک آرم، یک عدد، یک حرف، یک شعار، یک صدا، رنگ یا حتی گاهی بو یا بافت باشد، برای شناسایی منبع کالا یا خدماتی که از علامت تجاری استفاده کرده است.

علائم تجاری تنها یک حوزه مالکیت معنوی نیستند. با این حال آنهامی توانند بسیار ارزشمند باشند و هدف آنها تشخیص محصول یا خدمات از سایر محصولات یا خدمات است. علائم تجاری می توانند متعلق به افراد یا شرکت ها باشند و باید در یک آژانس دولتی ثبت شوند، که معمولاً به عنوان دفتر علائم تجاری شناخته می شود. وقتی از علامت تجاری در ارتباط با خدمات استفاده می شود، گاهی از آن به عنوان “علائم خدمات” یاد می شود.

 به طور کلی، علائم تجاری باید متمایز باشند و نباید کلی باشند و نه فقط توصیف کننده کالاها یا خدماتی باشند که نمایندگی می کنند.  به طور مثال کلمه “سبزیجات” نمی تواند به عنوان علامت تجاری سوپر مارکت ثبت شود، زیرا مطمئناً توصیف کننده اقلامی است که یک سوپر مارکت می فروشد. علاوه بر این، نمی توان آن را به عنوان علامت تجاری هویج ثبت کرد، زیرا هویچ یک اصطلاح عمومی است. از سوی دیگر، کلمه “سبزیجات” ممکن است به عنوان یک علامت تجاری برای دوچرخه استفاده شود، زیرا هیچ ارتباطی با دوچرخه ندارد.

ثبت علامت تجاری حق انحصاری را برای جلوگیری از استفاده همه اشخاص ثالثی که رضایت مالک را در استفاده از علائم مشابه برای کالاها یا خدمات مشابه یا علامتی که در مورد علائم تجاری آنها است، ندارند را ممنوع می کند. به ویژه در جایی که چنین استفاده ای احتمال سردرگمی را در پی داشته باشد. این بدان معناست که علامت تجاری ثبت شده می تواند منحصراً توسط صاحب آن یا با رضایت او استفاده شود، به عنوان مثال، برای استفاده شخص دیگر در ازای پرداخت مجوز داده شود.

مشاهده مطلب
انواع مختلف برنامه های کسب ­و کار

برخی از کشورها ثبت علامت های جمعی و گواهینامه ای را ارائه می دهند که برای نشان دادن وابستگی شرکت هایی که از علامت استفاده می کنند، یا به استانداردهای قابل شناسایی محصولاتی که از آن علامت استفاده می کند، اشاره دارد.

 • علائم جمعی: علامت های جمعی معمولاً متعلق به گروه یا انجمن شرکت ها هستند. استفاده از آنها مختص اعضای گروه یا انجمن است. بنابراین علامت جمعی کالاها یا خدمات اعضای انجمن را از سایر شرکتها متمایز می کند.
 • علائم گواهینامه: علامتی است که نشان می دهد کالاها یا خدماتی که در ارتباط با آنها استفاده می شود توسط صاحب علامت از نظر مبدا، نحوه تولید کالا یا انجام خدمات، کیفیت، دقت یا سایر ویژگیها تأیید شده است. بنابراین کالاها یا خدمات را از سایر مواردی که دارای گواهی نیستند متمایز می کند.
 • همانطور که می دانید، به طور کلی، قوانین ملی حفاظت از علامت های جمعی و یا گواهینامه و همچنین قوانین برای علائم معروف را پیش بینی می کند. این علامت های معروف معمولاً صرف نظر از اینکه ثبت شده اند یا خیر، نسبت به کالاها و خدمات مشابه، محافظت می شوند.
 • تفاوت اصلی بین علامت های جمعی و علائم صدور گواهینامه این است که علامت اول فقط توسط اعضای انجمن که صاحب علامت جمعی هستند استفاده می شود، در حالی که دومی ممکن است توسط هر کاربر نهایی که استانداردهای تعریف شده را رعایت کند استفاده شود.
 • علائم تجاری نیز به طور گسترده در اینترنت و به عنوان نام دامنه استفاده می شود. با این حال، این می تواند باعث سردرگمی شود، زیرا حقوق علائم تجاری ماهیتی سرزمینی دارد و می تواند در کشورهایی که حقوق به آنها اعطا شده است مورد استفاده و اجرا قرار گیرد، در اینترنت استفاده و اجرای علائم تجاری برخی نگرانی ها را ایجاد می کند. اینترنت هیچ محدودیت فیزیکی ندارد و در سراسر جهان قابل دسترسی است. حقوق یک علامت تجاری، که برای کالاها یا خدمات مشابه یا حتی یکسان استفاده می شود، ممکن است در کشورهای مختلف در جهان واقعی وجود داشته باشد، اما استفاده از آنها در اینترنت ممکن است به راحتی ناقض حقوق باشد. این می تواند منجر به نقض علامت تجاری، تبلیغات گمراه کننده و رقابت ناعادلانه شود.
 • WIPO به طور فعال از طریق توصیه گروه های کاری به این مسائل می پردازد.
 • بطور فزاینده ای شرکتها به دنبال ثبت علائم تجاری خود در بسیاری از کشورهای مختلف هستند. سیستم های مختلف ثبت علائم تجاری منطقه ای وجود دارد و معاهدات و سیستم های بین المللی برای تسهیل ثبت نام در چندین کشور وجود دارد. برای مثال:
 • سیستم مادرید برای ثبت علائم
 • معاهده حقوق علائم تجاری
 • معاهده سنگاپور در مورد حقوق علائم تجاری
 • همچنین به خاطر داشته باشید که تمام این تلاش ها برای حفاظت از علائم تجاری نشان می دهد که امروزه شرکت ها به مزایای علائم تجاری اهمیت می دهند، همانطور که صنعتگران هندی و رومی بیش از 2000 سال پیش این کار را انجام می دادند
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با ما whatsapp