حق چاپ

کد مقاله : takba0047

هنگام مطالعه بخش های مختلف مالکیت معنوی IP، به خاطر بسپارید که  نیاز داریم، تعادل بین حقوق IP و مصالح عمومی جامعه ایجاد کنیم. مصالح عمومی اصطلاحی است که فاکتورهای زیادی را در بر می گیرد که جامعه ممکن است به دنبال دستیابی به آنها باشد، یکی از آنها توسعه اقتصادی است. سایر موارد عبارتند از: بهداشت، حمایت فرهنگی، رفع نابرابری ها و غیره. هر جامعه اولویت های خود را تعیین می کند. قوانین IP را می توان به گونه ای تنظیم کردکه دستیابی به آنها آسان شود.

با مطالعه در مورد مباحث مالکیت حقوقی برای شما آرزو می کنم و امیدوارم که آنها، شما را در تعاملات آینده با مالکیت معنوی آگاه کنند. و شما را به عنوان یک مالک IP ، یا یک مصرف کننده IP راهنمایی نمایند.

حق چاپ

این مقاله به ساختار کلی قانون حق چاپ یا کپی رایت پرداخته و مروری دارد بر “آثار ادبی و هنری” که توسط کپی رایت محافظت می شود. این آثار شامل نوشته ها، موسیقی و هنرهای زیبا مانند نقاشی و مجسمه سازی و کارهای مبتنی بر فناوری مانند برنامه های رایانه ای و پایگاه های الکترونیکی است. ماژول حق چاپ، توضیحاتی در مورد حقوق اعطا شده به صاحب کپی رایت ارائه می دهد.

 حقوق کپی رایت دو نوع است:

1-حقوق اقتصادی، که به صاحب حقوق اجازه می دهد پاداش مالی ناشی از استفاده دیگران از آثار خود را بگیرد.

2- حقوق اخلاقی، که به نویسنده اجازه می دهد اقدامات خاصی را برای حفظ پیوند شخصی بین خود و اثر انجام دهد. حق چاپ و مالکیت حق چاپ  اثر، به خودی خود هیچ پاداشی برای صاحب آن به همراه ندارد.

فقط با استفاده از حق چاپ می توان پول بدست آورد. مالک می تواند به عنوان مثال با صدور مجوز برای تولید یا انتقال حق چاپ جهت دریافت پاداش مالی اقدام کند.

مشاهده مطلب
بهترین کتاب ها برای موسسین استارتاپ­ ها و کارآفرینان

مدت زمان حفاظت حق چاپ تا آنجاست كه قانون ملی گفته است، اما حداقل زمان حفاظت كنوانسیون برن برای بیشتر كارها 50 سال است. این زمان از سال فوت نویسنده محاسبه می شود. اما در سال های اخیر تمایل به طولانی شدن این حمایت در سطح ملی وجود داشته است. مواردی وجود دارد که در کنوانسیون برن حداقل زمان  لازم کمتر از 50 سال پس از مرگ است. به عنوان مثال، برای آثار عکاسی و آثار هنری کاربردی، حداقل مدت حفاظت 25 سال پس از ساخت اثر است. در بعضی موارد مانند توافق نامه TRIP و WCT حداقل زمان کپی رایت، طولانی تر از کنوانسیون برن است.

جهت حفظ تعادل بین دارندگان حقوق IP و بهره مندی برای جامعه وسیع تر، محدودیت های خاصی در مورد دارنده آن وجود دارد. دو نوع محدودیت اساسی وجود دارد:

  • استفاده رایگان، که اعمال بهره برداری از آثاری است که ممکن است بدون مجوز و بدون تعهد جبران خسارت به صاحب حقوق برای استفاده انجام شود.
  • مجوزهای غیر داوطلبانه، که طبق آنها اعمال بهره برداری ممکن است بدون مجوز، اما با تعهد جبران خسارت به صاحب حقوق انجام شود.

کنوانسیون برن و WCT مقررات کمی در مورد اجرای حقوق دارند، اما تحول در استانداردهای جدید ملی و بین المللی در سالهای اخیر چشمگیر بوده و شامل:

  • اقدامات محافظه کارانه یا موقت
  • ضمانت اجرایی مدنی
  • مجازات های کیفری
  • اقدامات در مرز

توافق نامه های اصلی بین المللی مربوط به حق چاپ در کنوانسیون برن، پیمان حق چاپ WIPO (WCT) ، TRIP ها و پیمان مراکش بیان شده است.

مشاهده مطلب
12 نکته برای نام گذاری و انتخاب نام استارتاپ و کسب و کار شما

این ماژول استدلال می کند که بین حمایت از حق چاپ و مزایای فرهنگی و اقتصاد، از جمله توسعه هنرمندان و سازندگان محلی، رابطه وجود دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با ما whatsapp