برای شرکت های تکنولوژی محور، یافتن تعادل مناسب بین فناوری و طراحی انسان محور می تواند یک کار بزرگ باشد. مریم نبوی، بنیان گذار و مدیر عامل شرکت Babbly، معتقد است که داشتن یک رابطه عاطفی عمیق با هدف شما اصلی ترین نکته است.

.مریم معاون پیشین رئیس استراتژی محصول، در Idea Couture است. در آنجا او به شرکتهای Fortune 500 کمک کرد تا محصولات متحول کننده را در تلاقی فناوری و طراحی انسان محور تولید کنند.

در حال حاضر، مریم یکی از بنیان گذاران و مدیر عامل شرکت Babbly است، شرکتی که مأموریت دارد به والدین کمک کند تا رشد کودک خود را ردیابی کنند. چشم انداز Babbly این است که مغز یک مهد کودک شود و به والدین این هزاره، چشم انداز کاملی از داده های مربوط به سلامت و رشد کودک خود بدهد.

میزبان برنامه Kayla Isabel، مدیر اجرایی استارت آپ کانادا است.

Kayla Isabel: مهمترین چیزی که می خواهید مخاطبان شما از گفتگوی ما برداشت کنند چیست؟

Maryam Nabavi: من می خواهم آنها بدانند که هر چه بلند پرواز باشند و فارغ از هدف پروژه ای که رویش کار می کنند،هر چه ارتباط عاطفی بیشتری با آن هدف داشته باشند احتمال موفقیت بسیار بالا می رود.

و این شاید دیدگاه شخصی من باشد، اما من بارها و بارها آن را دیده ام که شما وقتی واقعاً یک هدف بلند پروازانه داشته باشید و هنگامی که به آن هدف اعتقاد دارید، همراه کردن افراد دیگر در این سفر بسیار راحت تر خواهد بود. و همانطور که می دانیم، کمک دیگران برای ما بسیار اساسی و بنیادی است، بدون آنها امکان تحقق رویا های ما وجود ندارد.

Kayla Isabel: چرا Babbly را راه اندازی کردید؟

Maryam Nabavi: به دنبال یک تجربه شخصی در سال 2018، متوجه شدم که پسرم از نظرگفتار و زبان واقعاً در حال رشد نیست. و به عنوان یک مادر بچه اولی، من به پزشک اطفال و سایر اطرافیانم که از من خواستند صبر کنم و ببینم اعتماد کردم، زیرا پسرم خیلی کوچک بود. اما کمی بعد فهمیدیم که او در واقع به درمان احتیاج دارد.

ما به تشخیص رسیدیم و در عرض شش ماه او از کلافگی خودش رو به زمین میزد چون قادر نبود به من بگوید که چه می خواهد و نمیتوانست چند جمله کوتاه را کنار هم بگذارد. و این قضیه من را بیدار کرد.

من به همراه بنیان گذار دیگرم برای راه اندازی babbly این سفر را شروع کردیم و ماموریت ما این است که داده های بیشتری را در مورد رشد کودک در سال های حساس به والدین ارائه دهیم. تا آنها بتوانند تصمیم درستی برای خانواده خود بگیرند.

Kayla Isabel: چگونه تخصص خود را با هوش مصنوعی تلفیق کرده اید؟

Maryam Nabavi: مغز مهد کودک به معنای پاسخ دادن به سوالات شما با babbly است. پس ما یک پلتفرم داده هستیم و به تحلیل داده ها از صدای کودک کمک می کنیم. بنابراین اگر به صدای یک نوزاد 3 تا 18 ماهه دسترسی داشته باشیم، در واقع می توانیم به والدین بگوییم که در چه مرحله ای از گفتار و رشد اجتماعی قرار دارد. می دانید، ما می خواهیم نه تنها داده ها در مورد گفتار و زبان والدین، بلکه سایر زمینه های رشد را نیز ارائه دهیم.

Kayla Isabel: چگونه این پروژه و این محصول را از نظر توسعه محصول و طراحی انسان محور ساخته اید؟

Maryam Nabavi: صادقانه بگویم، این سخت ترین قسمت، شاید حتی دشوارتر از خود هوش مصنوعی بود، زیرا همانطور که می دانید، این واقعاً یک فضای سیاه و سفید نیست و هنوز هم فکر نمی کنم ما به هدف نهایی رسیده باشیم.

 من هنوز فکر می کنم که باید پیشرفت هایی در زمینه چگونگی توضیح چنین چیز پیچیده ای برای والدین به ویژه هنگامی که موردی از نوزاد کشف شود، داشته باشیم، این واقعاً مهم است زیرا در آن لحظه، چگونگی، حتی واژگان، نحوه برقراری ارتباط شما با والدین، بسیار مهم است. مثلا گفتن اینکه ما ندیده ایم که کودک شما در این زمینه خاص رشد کند می تواند اضطراب را افزایش دهد یا حتی می تواند آرامش خاطر را از بین ببرد.

ما آزمایش و خطای زیادی انجام دادیم. و تا آنجا که می توانستیم آزمایش های تکراری انجام دادیم. من در حالی که والدین در حال شیردهی به نوزادان خود بودند، در خانه با آنها نشسته بودم و این برنامه را به آنها نشان می دادم و بازخورد آنها را می گرفتم. و صادقانه بگم که هیچ میانبری وجود ندارد. این تنها راهی است که می توانید به آن برسید.

Kayla Isabel: از سفر خودت به عنوان یک زن کارآفرین برای ما بگو و اینکه در سفر کارآفرینی خودت با چه موانعی روبرو شدی؟

Maryam Nabavi: از تجربه شخصی، دو چیز را می توانم بگویم که بسیار چالش برانگیز بود.

راه حلی که ما روی آن کار می کنیم لزوماً مورد توجه بسیاری از VC ها نیست و وقتی به دنیای VC نگاه می کنید، هنوز یک صنعت کاملا مردانه است. ما امیدواریم که در چند سال آینده این تغییر را شاهد باشیم، اما هنوز هم همانطور که گفتم یک صنعت مردسالار است و آن ها در چیزهایی سرمایه گذاری می کنند که بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند.

به نظر می رسد، family tech، صنعتی است که توجه بیشتری در زنان سرمایه گذار دارد. پس این یکی از چالش هایی است که وقتی با سرمایه گذاران صحبت می کنیم باهاش مواجهیم

 گاهی اوقات آنها سوالی می کنند مبنی بر اینکه آیا این بازار به اندازه کافی بزرگ است یا اصلا مگر چند کودک واقعاً به چنین چیزی احتیاج دارند.

شکستن این مانع قطعاً هدف ماست. و دیگری اینکه در واقع پیش فرض های زیادی در مورد کارآفرینی وجود دارد. و من احساس می کنم که مردم گاهی اوقات کاملاً می خواهند کار خیر انجام دهند و نیت خوبی دارند، اما در واقع حمله به کارآفرینی زنان به عنوان یک بنیان گذار است ، آنها را پس می زند.

بنابراین امیدوارم که این قضیه در آینده تغییر کند. اما بیشتر در سطح اجتماعی. همچنین، ما شاهد این بودیم که سال 2020 از نظر سرمایه گذاری، سال خوبی نبود. ما 4٪ پایین اومدیم در سال 2020. بنابراین، قطعاً باید این شکاف را از نظر میزان سرمایه گذاری برای مشاغل متعلق به زنان، کاهش بدیم.

Kayla Isabel: چگونه سرمایه گذار جذب کردید؟

.Maryam Nabavi: ما سفر خود را با یک شتاب دهنده در اینجا آغاز کردیم که Next Canada است.

.یک چیزی که می توانم بگویم این است که اگر شما اولین قدم خود را در یک شتاب دهنده با شبکه خوب بردارید، این حرکت قطعا یک موج اثرگذار خوب برای شما ایجاد خواهد کرد.

Kayla Isabel: اگر توصیه ای بود که می توانستید در ابتدای سفر به خود بدهید، به خودتان چه می گفتید؟

Maryam Nabavi: یک چیزی که می خواهم بگویم این است که به عنوان کارآفرین همیشه به ما گفته می شود که با سرمایه پایین پیش برویم و از هدر رفت هزینه جلوگیری کنید.

اما احساس می کنم که من خیلی میانبر رفتم و در موارد کاملا اساسی مثل زیرساخت، حسابداری و دفترداری و حقوقی و از این دسته من، خودم سعی کردم کارهای زیادی انجام دهم که نمی دانستم اصلا چه کاری دارم انجام می دهم  و این قضیه باعث ایجاد ناکارآمدی های زیادی در راه من شد چون مجبور شدم بسیاری از تصمیمات را عوض کنم و بسیاری از مراحل را دوباره بروم.

چیزی که می گویم این است که قبل از شروع کار بر روی هر پروژه، یا اگر اوایل راه کارآفرینی خود هستید ، سعی کنید یک سناریوی خوش بینانه یا بدبینانه را برای همه هزینه ها ترسیم کنید و سعی کنید آن سرمایه را از قبل جمع کنید، به جای اینکه سعی کنید با قسمتی از آن پیش بروید و بخواهید میانبر بزنید. منظورم این است که مشخصاً این خیلی سناریوی ایده آلی است، ولی اگر می توانید این کار را انجام دهید، واقعا توصیه اش می کنم.

منبع : https://soundcloud.com/user-301480770/thrive-podcast-e120-balancing-ai-and-human-centered-design-with-maryam-nabavi

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
مشاهده مطلب
از میان موسسین استارتاپ چه کسی مدیرعامل می شود؟

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با ما whatsapp