نشانه های جغرافیایی

کد مقاله: takba0052

یکی از انواع کمتر شناخته شده مالکیت فکری نشانه های جغرافیایی است. غالباً افرادی که برای اولین بار در معرض علائم جغرافیایی و علائم تجاری قرار می گیرند، گمان می کنند که علائم جغرافیایی بسیار شبیه ایده علائم تجاری است (که در مقاله علائم تجاری بیان شد). با این حال، دربررسی بیشتر تفاوت های قابل توجهی بین این دو وجود دارد. نشانه های جغرافیایی و علائم تجاری اساساً نشانه های متمایزی هستند که برای تمایز کالا یا خدمات در بازار استفاده می شود و مصرف کنندگان را قادر می سازد تا کالا یا خدمات را با کیفیت یا شهرت خاصی مرتبط سازند. با این حال، مبدا علائم تجاری یک کالا یا خدمات از یک شرکت خاص است، در حالی که مبدا نشانه های جغرافیایی یک کالا، یک مکان جغرافیایی خاص یا نام مرتبط با یک مکان جغرافیایی است.

بنا بر تعریف سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، نشانه جغرافیایی، اطلاعی است در خصوص اینکه یک محصول خاص، از یک منطقه جغرافیایی مشخص نشأت گرفته است.

نام ها با مبدا جغرافیایی زیر شاخه ای از نشانه های جغرافیایی هستند. به طور خاص، نام مبدا  برای یک نشان جغرافیایی با معیارهای دقیق تر  استفاده می شوند زیرا مستلزم ارتباط قوی بین کیفیت یا ویژگی های یک محصول و محیط جغرافیایی آن، از جمله عوامل طبیعی ( خاک، آب و هوا وغیره) وعوامل انسانی است. به عنوان مثال، یک نام مبدأ مستلزم این است که مواد اولیه در محل مبدا تأمین شود و پردازش محصول نیز در آنجا انجام شود.

محافظت از نشانه‌های جغرافیایی، عموماً مبنای ملی داشته و البته معاهدات بین‌المللی مختلف، خصوصاً معاهده لیسبون برای حمایت از اسامی مبدأ و ثبت بین‌المللی آن‌ها، به حفاظت از نشانه‌های جغرافیایی در مجموعه‌ای از کشورهای مختلف کمک می‌کنند. برخلاف علائم تجاری و پتنت‌ها، راه‌های مختلفی برای دستیابی به حفاظت از نشانه‌های جغرافیایی وجود دارد. یکی از این راهکارها، ثبت نشانه جغرافیایی است.

مشاهده مطلب
کارآفرین و اهمیت نظم و خود مراقبتی مصاحبه با Kitty Shum:

قوانینی نظیر مبارزه با رقابت‌های ناعادلانه که بر عدم استفاده از شیوه‌های ناعادلانه کسب‌وکار تأکید دارند و قانون حمایت از مصرف‌کننده، از جمله راهکارهای دیگری است که می‌تواند حفاظت از نشانه‌های جغرافیایی را ممکن سازد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با ما whatsapp