12 نکته برای نام گذاری و انتخاب نام استارتاپ و کسب وکار شما

نکات نام گذاری کسب وکار استارتاپ شما

پیدا کردن نام مناسب برای استارتاپ می تواند تأثیر بسزایی در موفقیت شما داشته باشد. نام اشتباه می تواند باعث کاهش  برقراری ارتباط با مشتریان شود. این امر همچنین می تواند عامل  ایجاد موانع قانونی در کسب و کار باشد. در مقابل ، یک نام واضح و قدرتمند می تواند برای شما در بازاریابی و برندسازی بسیار مفید باشد.

در اینجا 12 پیشنهاد مفید در مورد چگونگی دستیابی به انتخاب نام استارتاپ برای کسب و کار شما ارائه  شده است:

1- از اسامی سخت اجتناب کنید

شما نمی خواهید که مشتریان بالقوه در مورد چگونگی پیدا کردن آنلاین کسب و کار شما دچار سردرگمی شوند. (من هرگز نفهمیدم که چرا “Flicker” به عنوان نام سایت اشتراک گذاری عکس مورد استفاده قرار گرفت.) اگر می خواهید که از تصحیح مداوم نام کسب و کارخود اجتناب کنید. آن را ساده انتخاب کنید .

2- اسمی انتخاب نکنید که برای رشد کسب و کار شما محدود کننده باشد

انتخاب نام استارتاپ بسیار محدودکننده باعث ایجاد مشکلات در مسیر راه شما می شود. تصور کنید که اگر جف بزوس نام “OnlineBooks” را به جای “آمازون” انتخاب کرده بود. بنابراین از اسامی مانند “لباس عروسی سان فرانسیسکو” یا ” LugNuts Unlimited”” خودداری کنید. کسب و کار خود را به یک محصول خاص یا یک شهر خاص محدود نکنید.

3- یک جستجوی کامل در اینترنت انجام دهید

پس از انتخاب نام استارتاپ که دوست دارید ، وب را در مورد این نام جستجو کنید. بیشتر اوقات متوجه می شوید که شخص دیگری قبلاً از این نام تجاری استفاده کرده. اگرچه این موضوع نباید شما را متوقف کند ، باید صبر کند.

4- نام دامین .com را دریافت کنید

اولویت اصلی من این است که شما نام دامین  “.com” را برای تجارت خود به جای گزینه های دیگری مانند .net ، .org ، .biz یا سایر پسوندها برگزینید. مشتریان تمایل دارند که یک دامین .com را با یک نام تجارت تاسیس شده مرتبط کنند. بدون شک ، شخصی در حال حاضر صاحب نام .com مورد نظر شما خواهد بود ، اما بسیاری از دارندگان دامین حاضر به فروش نام خود با قیمت مناسب هستند.

به فکر دستیابی به نام .com مورد نظر خود به عنوان یک سرمایه گذاری تجاری باشید. می توانید در سایت هایی مانند GoDaddy.com یا NetworkSolutions.com نام دامین را بررسی کنید و اگر نام دامین قبلا گرفته شده است ، اغلب می توانید صاحب نام دامنه را پیدا  کنید و ببینید که آیا مایل به فروش آن هستند یا خیر. با استفاده از ابزار “Whois” در GoDaddy یا NetworkSolutions.

مشاهده مطلب
بهترین نکات تدوین یک برنامه کسب­ و کار از زبان 10 کارآفرین

همچنین نام تجاری مورد نظر خود را در سایت های محبوب رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر و پینترست، ثبت کنید.

5- از اسمی استفاده کنید که برخی از معانی را منتقل می کند

در حالت ایده آل ، شما می خواهید که نام کسب و کار چیزی معنادار و مثبت در رابطه با تجارت شما داشته باشد. آیا مردم می توانند فوراً بفهمند کسب و کار شما در چه زمینه ای است؟ در حالی که نام های بی معنی مانند “Google” ، “Yahoo” یا “Zappos” جذابیت خاصی دارند ، این نوع نام ها برای برندسازی هزینه بیشتری را برای شما به ارمغان می آورند.

برخی از نمونه نامهای دامین صریح ، ساده و جذاب شامل Canny.com ، Cling.com ، Afire.com و Administer.com می باشد. نام دامین مانند “OnlineTickets.com” هوشمندانه است ، زیرا معنی تجارت را منتقل می کند و برای هدف بهینه سازی موتور جستجو مفید است.

6- جستجوی مارک تجاری

در USPTO.gov جستجو کنید تا ایده ای در مورد یک مارک تجاری یا مارک خدمات برای این نام دریافت کنید.

در مورد ایده ای های استارت اپی با مشاوران تیم توسعه کسب و کار بین المللی ایرانیان تکبا در تماس باشید / بخش مشاوره استارت اپ و تماس با ما

7- جستجوی در نهاد رسمی

از آنجا که به احتمال زیاد می خواهید تجارت خود را به عنوان یک شرکت یا LLC بسازید ، باید سوابق را در نهاد رسمی جستجو کنید تا مطمئن شوید نام شما با یک نام تجاری که قبلاً ثبت نام شده ، تداخل نداشته باشد. اگر خیلی شبیه به یک نام ثبت شده باشد ، نهاد رسمی  ممکن است به شما اجازه ندهد که آن را ثبت کنید. وکیل شرکت شما می تواند در انجام این نوع جستجو به شما کمک کند. (به “10 اشتباه بزرگ قانونی که توسط استارتاپ ها انجام شده است مراجعه کنید.”)

مشاهده مطلب
WIPO چیست؟

8- ارزیابی کنید که آیا نام جذاب است یا خیر

بدیهی است ، شما نام تجاری خسته کننده ای نمی خواهید ، و همچنین نمی خواهید چیزی را انتخاب کنید که زیاد “در آنجا” باشد. شما می خواهید که کارمندانتان بتوانند بگویند که در کجا کار می کنند و می خواهید که نام شما در میان  مخاطبانتان طنین انداز شود.

9-  در مورد نام بازخورد دریافت کنید

5 یا 10 اسم آماده کنید و سپس آنها را با دوستان ، اعضای خانواده و همکاران قابل اعتماد درمیان بگذارید . از مخاطبان هدف خود نیز بازخورد دریافت کنید. و اطمینان حاصل کنید که این اسم هیچ مفهوم منفی ندارد (مانند زمانی که جنرال موتورز نام ماشین جدید خود را “نوا” نامید. بدون اینکه متوجه شوند این اسم به معنای “نمی رود” به زبان اسپانیایی است).

10- مطمئن شوید که در هنگام صدا زدن ، نام خوب به نظر می رسد

بعضی اوقات انتخاب نام استارتاپ بر روی کاغذ خوب هستند ، اما وقتی آن را صدا می زنند، وحشتناک به نظر می رسند. اطمینان حاصل کنید اگر با صدای بلند گفته شود ، هجی کردن  آن برای مردم گیج کننده نیست.

 11-  از منابع موجود برای نام های طوفان مغزی استفاده کنید

تعدادی سایت وجود دارند که می توانند به شما در اسامی طوفان مغزی کمک کنند ، از جمله:

  • VisualThesaurus.com (تصویری راجع به کلمه کلیدی به شما می دهد)
  • Shopify Generator Name Name (ایجاد ایده های نام تجاری و دستیابی دامین را به طور همزمان بررسی می کند)
  • NameMesh.com (نام برای شرکت استارتاپ ایجاد می کند)
  • Naminum.com (به شما امکان می دهد نام ها را بر اساس یک موضوع ایجاد کنید)

حتی در Eat My Words متخصصان برندسازی مانند الکساندرا واتکینز نیز حضور دارند.

12-اطمینان حاصل کنید که شخصاً از اسم راضی هستید

شما به عنوان صاحب کسب وکار باید زمان طولانی با این نام کار کنید. بنابراین اطمینانن حاصل کنید که از این نام راضی هستیدو باور دارید این انتخاب نام استارتاپ برای مشتریان شما طنین انداز خواهد بود

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *