طرح صنعتی

کد مقاله: takba0053 طرح های صنعتی

به زبان عادی، طرح صنعتی معمولا” به شکل و ظاهر کلی یک محصول اشاره دارد. گفته می شود یک مبل زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای نشستن راحت و شکل ظاهری آن برای ما خوشایند باشد. برای کسب و کارها، طراحی یک محصول بطور کلی به معنی توسعه ویژگیهای زیبائی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن محصول، هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، تعمیر و نگهداری آن است. با این حال، از دیدگاه قانون مالکیت معنوی، یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیبائی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می کند.

به عبارت دیگر، طرح صنعتی فقط به ظاهر یک مبل اشاره میکند. علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگیهای فنی یا عملکردی داشته باشد، طرحهای صنعتی بعنوان یکی از مقوله های قانون مالکیت معنوی، فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد که از ابعاد فنی یا عملکردی آن جدا هستند.طرح صنعتی برای طیف وسیعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، از ابزارهای فنی و پزشکی گرفته تا ساعت، جواهرات و سایر اقلام لوکس؛ از محصولات خانگی، اسباب بازی، مبلمان و لوازم برقی گرفته تا اتومبیل و سازه های معماری، از طرح منسوجات تا لوازم ورزشی را دربرمیگیرد. طرح صنعتی درارتباط با بسته بندی، ظروف و ظاهر محصولات نیز اهمیت دارد.

طرح صنعتی به ظاهر کالا مربوط می شود و جنبه ای از یک کالا است که تزئینی یا هنری است. ممکن است  شامل ویژگی های سه بعدی مانند.شکل کالا یا ویژگی های دو بعدی مانند نقشه ها، خطوط یا رنگ باشد. و ممکن است مانند سایر اشکال مالکیت معنوی، از آن حفاظت شود.

 با این حال، بر خلاف علائم تجاری توصیف شده در مقاله قبلی. یک طرح صنعتی بر ظاهر یک کالا تمرکز می کند. الزامی نیست که ظاهر توصیف شده، کالا یک شرکت را از دیگر شرکتها متمایز کند.

با محافظت از طرح صنعتی: به طراح حق انحصاری در برابر کپی یا تقلید غیر مجاز توسط اشخاص ثالث برای مدت زمان معین. که حداقل به 10 سال می رسد، داده می شود. اما مدت زمان حفاظت می تواند بسته به قوانین خاص ملی ویا منطقه ای طولانی تر باشد.

در اکثر کشورها، یک طرح صنعتی باید ثبت شود. تا تحت قانون طراحی صنعتی محافظت شود. در برخی از کشورها، طرح های صنعتی تحت قوانین ثبت اختراع با عنوان “ثبت اختراع طراحی” محافظت می شوند. ثبت طرح صنعتی یا اعطای حق ثبت اختراع لزوماً تنها وسیله حفاظتی نیست. در برخی از حوزه ها، طرح های صنعتی ممکن است. تحت قانون کپی رایت یا قانون رقابت ناعادلانه به عنوان آثار هنری محافظت شوند.

محافظت طرح های صنعتی

قاعده کلی برای محافظت طرح های صنعتی

 به عنوان یک قاعده کلی برای محافظت، طرح باید “جدید” یا “اصیل” باشد. آنچه  تازگی یا اصالت تعریف می شود ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. به عنوان یک قاعده کلی، و مطابق با کنوانسیون پاریس. حفاظت از طرح های صنعتی ملی است. این بدان معناست که حقوق طراحی صنعتی محدود به کشوری است که حفاظت از آن درخواست و اعطا می شود.

در صورت تمایل به حفاظت در چندین کشور. باید درخواست های ملی جداگانه با توجه.به قوانین و رویه های ملی قابل اجرا. (که معمولاً در هر کشور متفاوت است) انجام شود. برای اجتناب از ارائه درخواست در هر کشوری که در آن حفاظت می شود. توافقنامه لاهه در مورد ثبت بین المللی طرح های صنعتی، که WIPO است. به تسهیل این فرایند کمک می کند. این امر به طراحان امکان می دهد.از طرح های خود در بسیاری از کشورها. از طریق یک برنامه بین المللی که در دفتر بین المللی WIPO ثبت شده است، محافظت کنند.

مثال: نوزاد و کودکان

با در نظر گرفتن رفاه و آسایش نوزادان در وان حمام، شرکت کوچک فرانسوی «نوزاد و کودکان» ننوی نوزاد برای حمام را طراحی و تولید کرد. طرح ساده و اصل آن توانست توجه نوزادان و مادران را در سرتاسر جهان به خود جلب کند. شرکت نوزاد و کودکان، به منظور اینکه حمایت از محصول جدید خود را تضمین کند، تقاضانامه بین المللی برای ثبت طرح صنعتی خود را در ماه مارس ۲۰۰۰ تسلیم کرد.

مشاهده مطلب
سی استارت آپ موفق کانادایی در سال 2020

پس از اینکه مراحل ثبت آن کامل شد، شرکت نوزاد و کودکان موفق شد محصول خود را در بیش از ۱۰ کشور در ۳ قاره مختلف بطور مستقیم یا از طریق واگذاری اجازه بهره برداری بر اساس طرح صنعتی ثبت شده خود به بازار عرضه کند. این محصول موفقیت قابل ملاحظه ای داشته است. این ننو امروز مهمترین محصول شرکت نوزاد و کودکان است و این شرکت که از حق انحصاری قانونی مقرر در حمایت از طرح صنعتی برخوردار است کماکان محصول خود را در سرتاسر جهان به بازار عرضه می کند.

 

قانون علائم تجارتی در چه مواردی می تواند از یک طرح حمایت کند؟

 

علامت تجارتی نشانی متمایزکننده و دارای صفت مشخصه است (عموما” یک کلمه، یک تصویر یا ترکیبی از آنها) که برای تشخیص محصولات یک شرکت از محصولات سایرین بکار می رود. مواردی هستند که شکل، طرح یا بسته بندی یک محصول خاص ممکن است ویژگی متمایز کننده محصول موردنظر تلقی شودو بعنوان یک علامت تجارتی سه بعدی قابل حمایت باشد. بطری کوکاکولا یا شکل مثلثی شکلات Toblerone برخی از این نمونه ها هستند.

توصیه می شود برای تعیین اینکه یک طرح خاص ممکن است علامت تجارتی سه بعدی محسوب شود یا خیر با یک وکیل مالکیت معنوی مشورت کنید.

حمایت طبق قانون علائم تجارتی دارای این امتیاز است که می توان آن را برای مدت نامحدود تمدید کرد، در حالیکه طرح صنعتی معمولا” برای مدت محدود حمایت می شود (معمولا” ۱۰ یا ۲۵ سال). ممکن است هزینه ثبت علائم تجارتی در مقایسه با حمایت طرح صنعتی متفاوت باشد. طبق سیستم قانونی موردنظر، دو شکل حمایت می توانند بطور همزمان در کنار هم وجود داشته باشند.

مشاهده مطلب
25 سؤال متداول درباره شروع یک کسب و کار

آیا قانون رقابت ناعادلانه از طرح شما حمایت می کند؟

در بسیاری از کشورها، طرح های صنعتی اغلب طبق قانون رقابت ناعادلانه حمایت می شوند. بنابراین، یک طرح ممکن است در مقابل فعالیتهای رقابتی ناعادلانه بویژه شامل تقلید کورکورانه و فاقد ابتکار و اعمالی که موجب گمراهی خواهند شد، تقلید یا استفاده از شهرت اشخاص ثالث حمایت شود. با اینحال، حمایت طبق رقابت ناعادلانه عموما” به طور قابل ملاحظه ای ضعیف تر و اثبات نقض حق دشوارتر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]