تحقیقات بازار به شرکت ها این امکان را می دهد که تقاضا و دوام محصول خود را درک کنند و ببینند که چگونه ممکن است در دنیای واقعی عمل کند. تحقیقات بازار یا از طریق اطلاعات اولیه یا اطلاعات ثانویه انجام می شود که هر دو بینش منحصر به فردی را در مورد پیشنهاد یک شرکت ارائه می دهند. تحقیقات بازار جزء کلیدی مرحله تحقیق و توسعه (R&D) یک شرکت است و جنبه کلیدی موفقیت و رشد آن است. گام چهارم نیز؛ یکی از مهمترین اقدامهای راه اندازی یا توسعه کسب و کار محسوب میشود که میتوانید از تیم مشاوره توسعه کسب و کار تکبا در این زمینه نیز راهنمایی لازم را دریاقت نمایید.

در این مقاله گام‌های آزمایش‌شده در مورد نحوه شروع یک کسب‌ و کار، چه اولین یا دهمین کسب ‌وکارتان باشد، از پیدا کردن و اعتبار بخشیدن به ایده تجاری تا تعیین استراتژی لجستیک و در نهایت راه‌اندازی محصول یا خدمات مد نظر راهنمایی می‌کند. این راهنمای چک لیست برای کارآفرینانی است که می خواهند اولین گام های شروع یک کسب و کار جدید (نه استارت آپ) را فرابگیرند. در این قسمت گام چهارم مربوط به مفاهیم تحقیقات بازار را بررسی مینماییم.

گام چهارم: تحقیقات بازار

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار فرآیند تعیین قابلیت دوام یک خدمات یا محصول جدید از طریق تحقیقاتی است که مستقیماً با مشتریان بالقوه انجام می شود. تحقیقات بازار به شرکت اجازه می دهد تا بازار هدف را کشف کند و نظرات و سایر بازخوردهای مصرف کنندگان را در مورد علاقه آنها به محصول یا خدمات دریافت کند.

این نوع تحقیقات می تواند در داخل، توسط خود شرکت یا توسط یک شرکت شخص ثالث که در تحقیقات بازار تخصص دارد، انجام شود. این کار را می توان از طریق نظرسنجی، آزمایش محصول و گروه های متمرکز انجام داد. تحقیقات بازار یک جزء حیاتی در تحقیق و توسعه (R&D) یک محصول یا خدمات جدید است.

نکات کلیدی

  • شرکت ها از تحقیقات بازار برای آزمایش دوام یک محصول یا خدمات جدید از طریق ارتباط مستقیم با مشتری بالقوه استفاده می کنند.

  • با تحقیقات بازار، شرکت ها می توانند بازار هدف خود را کشف کنند و نظرات و بازخورد مصرف کنندگان را در زمان واقعی دریافت کنند.

  • این نوع تحقیقات می تواند در داخل، توسط خود شرکت و یا توسط یک شرکت خارجی که در تحقیقات بازار تخصص دارد، انجام شود.

  • این تحقیق شامل نظرسنجی، آزمایش محصول و گروه های متمرکز است.

  • تحقیقات بازار ترکیبی از اطلاعات اولیه – اطلاعات جمع آوری شده مستقیم – یا اطلاعات ثانویه است، که اطلاعاتی است که یک نهاد خارجی قبلاً جمع آوری کرده است.

درک تحقیقات بازار

هدف از تحقیقات بازار، بررسی بازار مرتبط با یک کالا یا خدمات خاص است تا مشخص شود که مخاطب چگونه آن را دریافت خواهد کرد. این می‌تواند شامل جمع‌آوری اطلاعات به منظور تقسیم‌بندی بازار و تمایز محصول باشد، که می‌تواند برای تنظیم تلاش‌های تبلیغاتی یا تعیین اینکه کدام ویژگی‌ها به عنوان اولویت برای مصرف‌کننده در نظر گرفته می‌شوند، استفاده شود.

یک کسب و کار باید برای تکمیل فرآیند تحقیقات بازار درگیر وظایف مختلفی باشد. نیاز به جمع آوری اطلاعات بر اساس بخش بازار مورد بررسی دارد. کسب و کار نیاز به تجزیه و تحلیل و تفسیر داده های به دست آمده برای تعیین وجود هر گونه الگو یا نقاط داده مربوطه دارد که می تواند در فرآیند تصمیم گیری از آنها استفاده کند.

چگونه تحقیقات بازار اطلاعات را جمع آوری می کند؟

تحقیقات بازار شامل ترکیبی از اطلاعات اولیه، یا آنچه توسط شرکت یا فردی استخدام شده توسط شرکت جمع آوری شده است و اطلاعات ثانویه، یا آنچه توسط یک منبع بیرونی جمع آوری شده است.

مشاهده مطلب
بررسی 11 شرکت کانادایی در زمینه تکنولوژی در  سال 2020

اطلاعات اولیه

اطلاعات اولیه، داده‌هایی است که شرکت به‌طور مستقیم جمع‌آوری کرده یا توسط شخص یا شرکتی که برای انجام تحقیق استخدام شده است، جمع‌آوری شده است. این نوع اطلاعات به طور کلی به دو دسته اکتشافی و تحقیقات اختصاصی تقسیم می شوند.

تحقیقات اکتشافی یک گزینه کمتر ساختار یافته است و از طریق سؤالات بازتر عمل می کند و منجر به سؤالات یا مسائلی می شود که ممکن است شرکت نیاز به رسیدگی به آنها داشته باشد. تحقیقات خاص پاسخ هایی را به موضوعاتی که قبلاً شناسایی شده اند می یابد که اغلب از طریق تحقیقات اکتشافی مورد توجه قرار می گیرند.

اطلاعات ثانویه

اطلاعات ثانویه داده هایی است که یک نهاد خارجی قبلاً جمع آوری کرده است. این می‌تواند شامل اطلاعات جمعیت از داده‌های سرشماری دولتی، گزارش‌های تحقیقاتی انجمن صنفی یا تحقیقات ارائه‌شده از کسب‌وکار دیگری باشد که در همان بخش بازار فعالیت می‌کند.

نمونه ای از تحقیقات بازار

بسیاری از شرکت ها از تحقیقات بازار برای آزمایش محصولات جدید یا دریافت اطلاعات از مصرف کنندگان در مورد نوع محصولات یا خدماتی که آنها نیاز دارند و در حال حاضر ندارند استفاده می کنند.

به عنوان مثال، شرکتی که در نظر داشت وارد تجارت شود، ممکن است تحقیقات بازار را برای آزمایش دوام محصول یا خدمات خود انجام دهد. اگر تحقیقات بازار علاقه مصرف کننده را تایید کند، کسب و کار می تواند با اطمینان طرح تجاری را ادامه دهد. در غیر این صورت، شرکت باید از نتایج تحقیقات بازار برای ایجاد تغییراتی در محصول استفاده کند تا آن را با خواسته های مشتری مطابقت دهد.

توسعه تحقیقات بازار

تحقیقات بازار رسمی در دهه 1920 در آلمان آغاز شد. تقریباً در همان زمان، تحقیقات بازار در ایالات متحده در طول رونق تبلیغاتی عصر طلایی رادیو آغاز شد. شرکت‌هایی که در رادیو تبلیغ می‌کردند، شروع به درک جمعیت‌شناسی کردند که توسط نحوه حمایت از برنامه‌های رادیویی مختلف آشکار شد.

مصاحبه های حضوری

از آنجا، شرکت‌هایی توسعه یافتند که با مردم در خیابان درباره نشریاتی که می‌خوانند و اینکه آیا هر یک از آگهی‌ها یا مارک‌های تبلیغاتی منتشر شده در مجلات یا روزنامه‌هایی را که مصاحبه‌گر به آنها نشان می‌داد می‌شناختند، مصاحبه می‌کردند. داده‌های جمع‌آوری‌شده از این مصاحبه‌ها با تیراژ نشریه مقایسه شد تا ببینیم این تبلیغات چقدر مؤثر هستند. تحقیقات و نظرسنجی‌های بازار از این تکنیک‌های اولیه اقتباس شده‌اند.

تحقیقات تلفنی

سپس جمع‌آوری داده‌ها به تلفن منتقل شد و تماس رو در رو غیرضروری شد. یک اپراتور تلفن می‌تواند اطلاعات جمع‌آوری کند یا گروه‌های کانونی را سازمان‌دهی کند – و این کار را سریع‌تر و به شکلی منظم‌تر و منظم‌تر انجام دهد. این روش تحقیقات بازار را بهبود بخشید

تحقیقات بازار آنلاین

با توجه به اینکه مردم زمان بیشتری را به صورت آنلاین سپری می کنند، بسیاری از فعالیت های تحقیقاتی بازار نیز به صورت آنلاین تغییر کرده است. در حالی که پلتفرم ممکن است تغییر کرده باشد، جمع‌آوری داده‌ها همچنان عمدتاً به شکل نظرسنجی انجام می‌شود. اما به جای اینکه شرکت‌ها فعالانه به دنبال شرکت‌کنندگان با پیدا کردن آنها در خیابان یا تماس سرد با آنها از طریق تلفن باشند، مردم می‌توانند انتخاب کنند که ثبت‌نام کنند و در نظرسنجی شرکت کنند و در زمانی که وقت دارند نظرات خود را ارائه دهند. این امر باعث می‌شود که فرآیند به مراتب کمتر مداخله‌ای باشد و عجله کمتری داشته باشد زیرا افراد می‌توانند این کار را به وقت خود و با اراده خود انجام دهند.

مشاهده مطلب
گامهای راه اندازی یک کسب و کار (نه استارت آپ) - قسمت نهم

انواع اصلی تحقیقات بازار چیست؟

انواع اصلی تحقیقات بازار عبارتند از تحقیقات اولیه که شامل گروه‌های متمرکز، نظرسنجی‌ها و نظرسنجی‌ها می‌شود، تحقیقات بازار ثانویه که شامل مقالات، اینفوگرافیک‌ها و کاغذهای سفید می‌شود، تحقیقات کیفی که بینش‌هایی درباره احساس و تفکر مشتریان ارائه می‌دهد و تحقیقات کمی. ، که از داده ها و آمار استفاده می کند، مانند بازدید از وب سایت، مشارکت در رسانه های اجتماعی و مشترکین.

تحقیقات بازار آنلاین چیست؟

تحقیقات بازار آنلاین تحقیقات بازاری است که از طریق اینترنت انجام می شود. تحقیقات بازار آنلاین می تواند کیفی یا کمی باشد و از همان قالب روش های تحقیقات بازار اولیه و ثانویه پیروی کند.

نظرسنجی های تحقیقات بازار پولی چیست؟

تحقیقات بازار پولی شامل گروهی از افراد است که برای شرکت در یک مطالعه تحقیقاتی پول می گیرند. این می تواند شامل پر کردن نظرسنجی ها، شرکت در مطالعات گروهی، پانل های تحقیقاتی و موارد دیگر باشد. افراد معمولاً از قبل انتخاب می شوند و برای زمان و تلاش خود پاداش مالی دریافت می کنند.

مطالعه بازار چیست؟

مطالعه بازار، تحلیل فعالانه تقاضای بازار برای یک محصول یا خدمات است. یک مطالعه بازار به تمام عوامل دخیل در بازار می پردازد که بر تقاضا برای آن محصول یا خدمات تأثیر می گذارد. این شامل قیمت، مکان، رقابت، جایگزین‌ها و فعالیت‌های اقتصادی عمومی است.

خلاصه اینکه تحقیقات بازار به شرکت ها این امکان را می دهد که تقاضا و دوام محصول خود را درک کنند و ببینند که چگونه ممکن است در دنیای واقعی عمل کند. تحقیقات بازار یا از طریق اطلاعات اولیه یا اطلاعات ثانویه انجام می شود که هر دو بینش منحصر به فردی را در مورد پیشنهاد یک شرکت ارائه می دهند. تحقیقات بازار جزء کلیدی مرحله تحقیق و توسعه (R&D) یک شرکت است و جنبه کلیدی موفقیت و رشد آن است. گام چهارم نیز؛ یکی از مهمترین اقدامهای راه اندازی یا توسعه کسب و کار محسوب میشود که میتوانید از تیم مشاوره توسعه کسب و کار تکبا در این زمینه نیز راهنمایی لازم را دریاقت نمایید. لذا از طریق راههای ارتباطی ذکر شده در فرم با ما در تماس باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]