مجوز، حساب بانکی، بیمه و مالکیت فکری

راه اندازی کسب و کار

در این مقاله گام‌های آزمایش‌شده در مورد نحوه شروع یک کسب‌ و کار، چه اولین یا دهمین کسب ‌و کارتان باشد، از پیدا کردن و اعتبار بخشیدن به ایده تجاری تا تعیین استراتژی لجستیک و در نهایت راه‌اندازی محصول یا خدمات مد نظر راهنمایی می‌کند. این راهنمای چک لیست برای کارآفرینانی است که می خواهند اولین گام های شروع یک کسب و کار جدید (نه استارت آپ) را فرابگیرند. در این قسمت گام ششم مربوط به اخذ مجوز، افتتاح حساب بانکی، بیمه و مالکیت معنوی را بررسی مینماییم.

گام ششم: مجوز،حساب بانکی و بیمه و مالکیت فکری

 دریافت مجوز فعالیت قانونی

هنگامی که نحوه راه اندازی یک کسب و کار را فهمیدید، مجوزهای لازم برای فعالیت قانونی نیاز دارید و بهتر است قبل از راه‌اندازی کسب ‌وکارتان، ارزش آن را دارد که با یک وکیل کسب‌ و کار مشورت کنید.

کسب و کار شما تابع قوانین حاکم بر کسب و کارهای منطقه شما و همچنین قوانین و مقررات خاص صنعت شما است. به عنوان مثال، یک کسب و کار خدمات مواد غذایی باید از مجوزها و مقررات خاصی برای رسیدگی به آنچه می فروشد پیروی کند، اما باید به قانونی بودن تلاش های بازاریابی خود و قوانین علامت تجاری و حق چاپ نیز توجه کند.

شناسه مالیاتی دریافت کنید

بجز چند کشور که مالیات نمی گیرند در سایر کشورها باید یک شناسه مالیاتی برای شرکت خود دریافت کنید. روش اخذ این کد و مراحل ان در کشورهای مختلف متفاوت است و بصورت حضوری یا آنلاین از طریق وب سایت میتوانید دریافت کنید.

 

یک سیستم حسابداری خوب راه اندازی کنید

شما باید یک سیستم حسابداری و نرم افزار حسابداری راه اندازی کنید تا امور مالی خود را پیگیری کنید. درآمد، هزینه ها، مخارج سرمایه ای، سود و زیان، و غیره. این برای درک وضعیت جریان نقدی کسب و کار شما و همچنین مالیات بسار لازم و حیاتی است. بنایراین تاکید میکنیم حسابداران باید توجه داشته باشند که گزارشات شان درست باشد و عملیات ها و محاسبات عددی را با دقت زیادی انجام دهند، آن ها را ثبت کنند و در اختیار مدیران قرار دهند.

امروزه نرم افزار حسابداری تحت وب و آنلاین، نرم افزار هایی هستند که می توان در آن ها تمامی محاسبات حسابداری مانند محاسبه درآمد ها، هزینه ها، حساب ها و . . . را به صورت آنلاین یا متصل به اینترنت انجام داد و آنها را ثبت کرد.

مشاهده مطلب
گامهای راه اندازی یک کسب و کار (نه استارت آپ) - قسمت ششم

امکان دسترسی به حساب های خود در هر زمان و مکان، امنیت بالا، امکان دسترسی آسان توسط مرورگر وب و عدم نیاز به نصب اپلیکیشن های جداگانه، قابل استفاده بودن توسط شرکا در تمامی شعبه های یک کسب وکار و قابلیت تعیین سطح دسترسی افراد در نرم افزار از ویژگی های نرم افزار حسابداری تحت وب و آنلاین هستند و برای برای استفاده از نرم افزار های مالی تحت وب، تنها به یک مرورگر یا Web Browser و داشتن دسترسی به اینترنت نیاز است.

خرید بیمه تجاری

این یک گام مهم است که به محافظت از سرمایه گذاری مالی و فکری شما در برابر شرایط پیش بینی نشده مانند سرقت، شکایت مشتری یا آسیب اموال کمک می کند. در حالی که یک سیاست مسئولیت عمومی برای اکثر مشاغل کوچک کافی است، کسانی که کارمندان را استخدام می کنند نیز باید غرامت بیکاری و بیمه غرامت کارگری را خریداری کنند. بیمه مسئولیت حرفه ای از شما محافظت می کند اگر هنگام ارائه خدمات حرفه ای مشکلی پیش بیاید.

حفاظت از دارایی های معنوی (در صورت وجود)

حقوق مالکیت فکری به خلاقیت های ذهن و اختراعات معطوف است. همچنین آثار ادبی و هنری،  نمادها، تصاویر، نام ها و آرم های مورد استفاده در تجارت و … را در برمی‌گیرد. مالکیت فکری برای هر تجارت و کسب و کاری یک دارایی نامشهود اما ارزشمند است که باید از آن محافظت شود تا مزیت رقابتی کسب و کار در بازار افزایش یابد. حقوق مالکیت  صنعتی به سبب ارتباط تنگاتنگی که با اقتصاد، تجارت و حوزه های کسب و کار دارد از دید سرمایه گذاران، اهمیت مضاعف تری دارد.

حمایت از حقوق مالکیت فکری برای اقتصاد و رشد بیشتر آن در زمینه هایی مانند تحقیق، نوآوری و اشتغال مهم است. علاوه بر این اجرای موثر قواعد حمایت از حقوق مالکیت فکری IPR برای سلامتی و ایمنی اشخاص در جامعه ضروری است. با استفاده از قواعد حقوق مالکیت فکری معمولاً به خالق، حق انحصاری استفاده از آفرینش خود را برای مدت زمان مشخصی داده می‌شود.

مشاهده مطلب
بیزینس پلن استارت آپ چگونه باعث موفقیت ما می شود؟

حقوق مالکیت ادبی و هنری که با عنوان کپی رایت نیز شناخته می‌شود مواردی از قبلی آثار ادبی، قطعات موسیقی، انیمیشن، تصاویر متحرک، آثار گرافیکی و نقاشی، مجسمه ها و آثار حجمی، عکس، هنر پانتومیم، طراحی وب سایت، کلیه آثار سمعی و بصری که با رعایت حق تقدم ایجاد شده اند و … را پوشش میدهد. حقوق مربوط به حق چاپ شامل حقوق هنرمندان در اجراهایشان ، تهیه کنندگان آوا در ضبط هایشان و حقوق پخش کنندگان در رادیو ، تلویزیون ، وب و سایر برنامه های رسانه ای است. این تعریف مالکیت فکری است. قوانین و مقررات ایران کپی رایت را به خوبی پوشش نمیدهد. اقداماتی که برای محافظت از دارایی های معنوی میتوان انجام داد اختصاراً عبارتند از:

  • دارایی فکری خود را شناسایی کنید و نتیجه بگیرید که در کدام دسته از دارایی های فکری قرار میگیرد. با این اقدام میتوانید قوانین و مقررات حاکم بر آن را بشناسید. استفاده از خدمات مشاوران حقوقی و وکلا آشنا به مسائل حقوق مالکیت فکری میتواند کار را برای شما ساده کند؛
  • مالکیت خود را بر دارایی فکری به اثبات برسانید و آن را در کشور محل تجارت و کسب و کار خود و هرجایی که قوانین به شما اجازه میدهد به ثبت برسانید؛
  • اصولاً اگر کشور متبوع شما یا کسب و کارتان با کشورهای دیگر موافقت نامه های تجاری داشته باشد حمایت از این حقوق به عنوان بخشی از ان موافقت نامه ها گنجانده شده است با این وجود از مشاور حقوقی و وکیل خود بخواهید تا اطلاعات کامل را در این خصوص برای شما کسب و در اختیارتان قرار دهد.
  • به مواعدی که در قانون برای هر یک از حقوق مالکیت فکری تان به رسمیت شناخته است توجه کافی داشته باشید و آنها را از دست ندهید.

جهت اجرای گام ششم مربوط به اخذ مجوز، افتتاح حساب بانکی، بیمه و مالکیت فکری را تحت نظارت مشاوران کسب و کار؛ وکلا و حسابداران کشور مقصد برای راه اندازی شرکت به اجرا برسانید، میتوانید با تکبا همکاری نمایید. لذا از طریق راههای ارتباطی ذکر شده در فرم با ما در تماس باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]