علائم تجاری

کد مقاله: takba0051 علائم تجاری

“علامت تجاری،علامتی است که کالاها یا خدمات یک شرکت معین را مشخص می کند و آنها را از کالاهای رقبا متمایز می کند”

این مقاله اصول اولیه علائم تجاری و اهمیت روزافزون آن در فعالیت های تجاری را بیان می کند. یک علامت تجاری ممکن است شامل یک کلمه، یک آرم، یک عدد، یک حرف، یک شعار، یک صدا، رنگ یا حتی گاهی بو یا بافت باشد، برای شناسایی منبع کالا یا خدماتی که از علامت تجاری استفاده کرده است.

علائم تجاری تنها یک حوزه مالکیت معنوی نیستند. با این حال آنهامی توانند بسیار ارزشمند باشند و هدف آنها تشخیص محصول یا خدمات از سایر محصولات یا خدمات است. علائم تجاری می توانند متعلق به افراد یا شرکت ها باشند و باید در یک آژانس دولتی ثبت شوند، که معمولاً به عنوان دفتر علائم تجاری شناخته می شود. وقتی از علامت تجاری در ارتباط با خدمات استفاده می شود، گاهی از آن به عنوان “علائم خدمات” یاد می شود.

 به طور کلی، علائم تجاری باید متمایز باشند و نباید کلی باشند و نه فقط توصیف کننده کالاها یا خدماتی باشند که نمایندگی می کنند.  به طور مثال کلمه “سبزیجات” نمی تواند به عنوان علامت تجاری سوپر مارکت ثبت شود، زیرا مطمئناً توصیف کننده اقلامی است که یک سوپر مارکت می فروشد. علاوه بر این، نمی توان آن را به عنوان علامت تجاری هویج ثبت کرد، زیرا هویچ یک اصطلاح عمومی است. از سوی دیگر، کلمه “سبزیجات” ممکن است به عنوان یک علامت تجاری برای دوچرخه استفاده شود، زیرا هیچ ارتباطی با دوچرخه ندارد.

 

ثبت علامت تجاری

علائم تجاری

ثبت علامت تجاری حق انحصاری را برای جلوگیری از استفاده همه اشخاص ثالثی که رضایت مالک را در استفاده از علائم مشابه برای کالاها یا خدمات مشابه یا علامتی که در مورد علائم تجاری آنها است، ندارند را ممنوع می کند. به ویژه در جایی که چنین استفاده ای احتمال سردرگمی را در پی داشته باشد. این بدان معناست که علامت تجاری ثبت شده می تواند منحصراً توسط صاحب آن یا با رضایت او استفاده شود، به عنوان مثال، برای استفاده شخص دیگر در ازای پرداخت مجوز داده شود.

برخی از کشورها ثبت علامت های جمعی و گواهینامه ای را ارائه می دهند که برای نشان دادن وابستگی شرکت هایی که از علامت استفاده می کنند، یا به استانداردهای قابل شناسایی محصولاتی که از آن علامت استفاده می کند، اشاره دارد.

 

   • علائم جمعی: علامت های جمعی معمولاً متعلق به گروه یا انجمن شرکت ها هستند. استفاده از آنها مختص اعضای گروه یا انجمن است. بنابراین علامت جمعی کالاها یا خدمات اعضای انجمن را از سایر شرکتها متمایز می کند.
   • علائم گواهینامه: علامتی است که نشان می دهد کالاها یا خدماتی که در ارتباط با آنها استفاده می شود توسط صاحب علامت از نظر مبدا، نحوه تولید کالا یا انجام خدمات، کیفیت، دقت یا سایر ویژگیها تأیید شده است. بنابراین کالاها یا خدمات را از سایر مواردی که دارای گواهی نیستند متمایز می کند.

دسته بندی علائم تجاری

 

مشاهده مطلب
۱۵ ویژگی یک تیم استارت آپ فوق­ العاده

علامت‌های تجاری ممکن است برای صنایع و تولیدات مختلفی باشد.

در ادامه به انواع علامت‌های تجاری به طور خلاصه اشاره خواهیم کرد:

   • صنایع فلزی و تولیدات حوزه فلز
   • محصولات و تولیدات شیمیایی
   • لوازم و تجهیزات فنی و صنعتی و علمی
   • مصنوعات و اشیا تولیدی
   • مصنوعات نساجی
   • لوازم ورزشی و اسباب‌بازی
   • مواد غذایی و محصولات کشاورزی
 • قوانین ثبت علائم

 • همانطور که می دانید، به طور کلی، قوانین ملی حفاظت از علامت های جمعی و یا گواهینامه و همچنین قوانین برای علائم معروف را پیش بینی می کند. این علامت های معروف معمولاً صرف نظر از اینکه ثبت شده اند یا خیر، نسبت به کالاها و خدمات مشابه، محافظت می شوند.
 • تفاوت اصلی بین علامت های جمعی و علائم صدور گواهینامه این است که علامت اول فقط توسط اعضای انجمن که صاحب علامت جمعی هستند استفاده می شود، در حالی که دومی ممکن است توسط هر کاربر نهایی که استانداردهای تعریف شده را رعایت کند استفاده شود.
 • علائم تجاری نیز به طور گسترده در اینترنت و به عنوان نام دامنه استفاده می شود. با این حال، این می تواند باعث سردرگمی شود، زیرا حقوق علائم تجاری ماهیتی سرزمینی دارد و می تواند در کشورهایی که حقوق به آنها اعطا شده است مورد استفاده و اجرا قرار گیرد، در اینترنت استفاده و اجرای علائم تجاری برخی نگرانی ها را ایجاد می کند. اینترنت هیچ محدودیت فیزیکی ندارد و در سراسر جهان قابل دسترسی است.
 • حقوق یک علامت تجاری، که برای کالاها یا خدمات مشابه یا حتی یکسان استفاده می شود، ممکن است در کشورهای مختلف در جهان واقعی وجود داشته باشد، اما استفاده از آنها در اینترنت ممکن است به راحتی ناقض حقوق باشد. این می تواند منجر به نقض علامت تجاری، تبلیغات گمراه کننده و رقابت ناعادلانه شود.
 • WIPO به طور فعال از طریق توصیه گروه های کاری به این مسائل می پردازد.

 • بطور فزاینده ای شرکتها به دنبال ثبت علائم تجاری خود در بسیاری از کشورهای مختلف هستند. سیستم های مختلف ثبت علائم تجاری منطقه ای وجود دارد و معاهدات و سیستم های بین المللی برای تسهیل ثبت نام در چندین کشور وجود دارد. برای مثال:
   • سیستم مادرید برای ثبت علائم
   • معاهده حقوق علائم تجاری
   • معاهده سنگاپور در مورد حقوق علائم تجاری
 • همچنین به خاطر داشته باشید که تمام این تلاش ها برای حفاظت از علائم تجاری نشان می دهد که امروزه شرکت ها به مزایای علائم تجاری اهمیت می دهند، همانطور که صنعتگران هندی و رومی بیش از 2000 سال پیش این کار را انجام می دادند

 

علامت تجاری از منظر توافقنامه‌های بین‌المللی

یکی از دلایل گسترش روزافزون علائم تجاری و استقبال از ثبت و محافظت از آن‌ها، تشدید رقابت‌ها به‌ویژه در فضای بین‌الملل است. به عبارت دیگر، با افزایش رقابت بین شرکت‌هایی که در بیش از یک کشور خاص فعالیت می‌کنند، نیاز به یک نشان اختصاصی برای شناسایی محصولات و خدمات شرکت، ضرورت بیشتری یافته است. علائم تجاری این‌چنینی، اغلب فارغ از زبان کشور مبدأ و به صورت یک لوگوی ساده و همه‌فهم به ثبت می‌رسند، نظیر علائم مشهوری مانند خودروی بنز، گوشی‌ها و محصولات الکترونیک اپل، همبرگرهای مک‌دونالد و محصولات ورزشی نایک.

به منظور حمایت از علائم تجاری در سطح بین‌المللی، مالک علامت تجاری باید به‌طور جداگانه، تعدادی تقاضانامه را در ادارات و دفاتر مالکیت فکری کشورهای مختلف (به زبان‌های گوناگون و با پرداخت هزینه‌های متفاوت)، به ثبت برساند که فرآیندی زمان‌بر و طولانی خواهد بود. در راستای تسهیل روند ثبت بین‌المللی درخواست‌های علائم تجاری، تعدادی از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس، اتحادیه‌ای بین‌المللی برای حمایت از مالکیت صنعتی تشکیل داده و در آن، سیستم مادرید را به‌عنوان دستورالعمل ثبت بین‌المللی علائم تجاری، تصویب نمودند.

 

مشاهده مطلب
شتاب دهنده استارت‌آپ چیست ؟ شرکت در برنامه شتاب دهنده استارت‌آپ

سیستم مادرید

سرویس ویژه سازمان جهانی مالکیت فکری برای ثبت علائم تجاری در مقیاس بین‌الملل است که با فراهم نمودن امکان ثبت و اخذ گواهی بین‌المللی، حفاظت از علامت تجاری را در تعداد زیادی از کشورهای عضو توافق، میسر می‌سازد. بر اساس توافقنامه مادرید، از ورود تمامی کالاهای جعلی و دارای علائم تجاری تقلبی که به نحوی سعی در فریب متقاضی نسبت به منبع کالا دارند و یکی از کشورهای عضو موافقت‌نامه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، به‌عنوان محل یا کشور مبدأ آن کالا مشخص شده است.

ممانعت ورزیده و تمهیدات لازم برای جلوگیری از واردات آن‌ها اعمال می‌گردد. با بیش از ۱/۳ میلیون علامت تجاری ثبت‌شده، سیستم مادرید بهترین انتخاب برای ثبت علامت تجاری، به‌ویژه در کسب‌وکارهای مبتنی بر صادرات است. این سیستم، راهکاری جامع و کارآمد برای صاحبان علائم تجاری است که می‌توانند از آن، برای اخذ و حفظ چتر حفاظتی علائم تجاری در بازارهای مختلف، استفاده نمایند. فارغ از این‌که شما یک استارت‌آپ کوچک و یا شرکت بزرگ چندملیتی هستید، سیستم مادرید به شما در مدیریت نام‌های تجاری در اختیار و ثبت علائم جدید در محدوده‌ای وسیع از مناطق جغرافیایی، کمک می‌کند.

با توجه به این‌که سیستم مادرید، تقریباً ۸۰ درصد از تجارت جهانی را تحت پوشش خود دارد، استفاده از آن به معنای صرفه‌جویی قابل‌توجه در زمان و هزینه است. یک نکته بسیار جالب‌توجه در ارتباط با هزینه‌های ثبت درخواست در سیستم مادرید، تخفیف‌ها و مشوق‌های تخصیص داده شده به کشورهای کمتر توسعه‌یافته است. بر این اساس، اگر درخواست در دفتر مالکیت فکری یکی از این کشورها به ثبت برسد، هزینه‌های پایه در حدود ۹۰ درصد کاهش می‌یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]