رقابت تجاری غیر منصفانه

کد مقاله : takba0055

ایده رقابت تجاری غیر منصفانه مدتی مطرح بود و در بازنگری کنوانسیون پاریس در بروکسل در اوایل سال 1900 به عنوان یکی از راه های حفاظت از مالکیت معنوی مطرح شد. رقابت تجاری غیر منصفانه را می توان به عنوان شیوه ای دانست که عملکرد رایگان مالکیت فکری و سیستم پاداش ارائه شده را مخدوش می کند.

رقابت تجاری غیر منصفانه (که گاهی اوقات تحت عنوان حمایت از مصرف کننده نیز شناخته می شود زیرا مصرف کننده در نهایت از شیوه های تجاری صادقانه و شفاف بهره مند می شود) با قانون ضد تراست (یا رقابت) تکمیل می شود که بر عملکرد متوازن بازارها نظارت می کند.

.اقدام رقابت تجاری غیر منصفانه عبارت است، از هرگونه رقابت خلاف روال صادقانه در امور صنعتی یا تجاری.

به عنوان مثال، موارد زیر به طور ویژه ممنوع است:

  • کلیه اقداماتی که دارای ماهیتی هستند که به هر وسیله باعث ایجاد سردرگمی در تأسیسات، کالاها یا صنایع یا فعالیتهای تجاری رقیب می شود.
  • ادعاهای دروغین در جریان تجارت با ماهیتی که باعث ایجاد اعتبار در تأسیسات، کالاها یا صنایع یا فعالیتهای تجاری رقیب می شود؛
  • نشانه ها یا ادعاهایی که استفاده از آنها در جریان تجارت می تواند عموم مردم را از نظر ماهیت، فرایند تولید، ویژگی ها، مناسب بودن برای اهداف یا کمیت کالا گمراه کند.

انواع مختلفی از رقابت های ناعادلانه وجود دارد 

  • ایجاد سردرگمی: کنوانسیون پاریس (ماده 310) کشورهای عضو را ملزم می کند که همه اعمالی را که “به گونه ای است که باعث ایجاد سردرگمی در هر زمینه ای در مورد تاسیسات، کالاها یا فعالیتهای صنعتی یا تجاری رقیب می شود، ممنوع کنند. “
  • گمراه کننده: گمراه شدن را می توان تقریباً به عنوان ایجاد تصور غلط از محصولات یا خدمات خود برای رقبا تعریف کرد.
  • بی اعتبار کردن رقبا: بی اعتبار کردن (یا تحقیر کردن) معمولاً به عنوان هرگونه ادعای دروغین در مورد رقیبی تعریف می شود که احتمالاً به حسن نیت تجاری او آسیب می رساند. مانند گمراه کننده، بی اعتبار کردن سعی می کند مشتریان را با اطلاعات نادرست جلب کند. با این حال، برخلاف گمراه کننده، این امر با اظهارات غلط یا فریبنده در مورد محصول انجام نمی شود، بلکه از طریق اظهارنظرهای غیرواقعی بر روی رقبا، محصولات یا خدمات او انجام می شود.
  • نقض اسرار تجاری: توافقنامه TRIPS به طور خاص حفاظت از اطلاعات افشا نشده را برای حفاظت در برابر رقابت تجاری غیر منصفانه ضروری توصیف می کند (ماده 392)
  • استفاده از دستاوردهای دیگران (سواری مجانی): مفهوم “سواری مجانی” دارای تعدادی ویژگی مشترک با مفاهیم ایجاد سردرگمی و گمراه کننده است. می توان آن را به عنوان گسترده ترین شکل رقابت با تقلید تعریف کرد. اما بر اساس اصول بازار آزاد، استثمار یا “تصاحب”دستاوردهای شخص دیگر تنها در شرایط خاص ناعادلانه است. از سوی دیگر، اعمالی که باعث سردرگمی یا گمراهی می شوند، به طور معمول به معنای سو استفاده از دستاوردهای شخص دیگر است، اما عموماً به عنوان نوعی سواری مجانی شناخته می شود که همیشه ناعادلانه است.
  • تبلیغات تطبیقی: اگرچه بسیاری از کشورها دیدگاه دقیقی مبنی بر اینکه تبلیغات مقایسه ای یک عمل ناعادلانه است ندارند، اما در سال های اخیر روندی وجود داشته است که در آن این نگرش منفی نسبت به تبلیغات مقایسه ای تغییر کرده است. این امر به عنوان مثال در مورد کشورهای عضو اتحادیه اروپا  و همچنین در آفریقای جنوبی و برزیل صدق می کند، تا زمانی که تبلیغات باعث سردرگمی یا تحقیر نشود. به طور فزاینده ای شناخته شده است که مقایسه واقعی حقایق مربوطه نه تنها می تواند هزینه جستجوی اطلاعات مصرف کننده را کاهش دهد، بلکه با بهبود شفافیت بازار، تأثیرات مثبتی بر اقتصاد خواهد داشت.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
مشاهده مطلب
طرح های صنعتی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *