WIPO چیست؟

کد مقاله: takba0009

سازمان جهانی مالکیت فکری ( WIPO ) یک مجمع بین المللی برای خدمات، خط مشی، اطلاعات و همکاری در زمینه مالکیت معنوی (IP ) است. ما یک سازمان با بودجه شخصی در سازمان ملل با 193 عضو هستیم.

ماموریت ما هدایت و توسعه سیستم بین المللی مالکیت معنوی به طور متعادل و موثر است، به گونه ای که زمینه نوآوری و خلاقیت را برای همه فراهم کند. وظایف، نهادهای مرتبط و رویه¬های ما در کنوانسیون WIPO ذکر شده است. WIPO در سال 1967 تاسیس شده است.

سیستم بین المللی ثبت اختراع PCT

معاهده همکاری ثبت اختراعات (PCT ) به متقاضیان کمک می­ کند با استفاده از حق ثبت اختراع از  اختراعات خود در سطح بین المللی حفاظت کنند، و با تصمیمات خود در زمینه اعطای حق ثبت اختراع به دفاتر ثبت اختراع کمک می کند و دسترسی عمومی به انبوهی از اطلاعات فنی مربوط به آن اختراعات را تسهیل می کند. با یک درخواست ثبت اختراع بین المللی زیر نظر PCT، متقاضیان می­ توانند به طور همزمان از یک اختراع در تعداد زیادی از کشورها محافظت کنند.

حق ثبت اختراع چیست؟

حق ثبت اختراع یک حق انحصاری است که برای یک اختراع، محصول یا فرآیند اعطا می­ شود به گونه ای که یک روش جدید برای انجام کاری فراهم می ­کند یا راه­ حل جدید فنی برای یک مسئله ارائه می ­دهد. برای دریافت حق ثبت اختراع، باید اطلاعات فنی مربوط به اختراع برای عموم افشا شود.

چه نوع حمایتی از حق ثبت اختراع ارائه می­ شود؟

در اصل مالک اختراع حق انحصاری دارد که از بهره­ برداری تجاری دیگران از اختراع جلوگیری کند. به عبارت دیگر، حمایت از حق ثبت اختراع به معنای این است که دیگران بدون اجازه مالک اختراع حق ساخت، استفاده، توزیع، واردات یا فروش اختراع را ندارند.

آیا حق ثبت اختراع در هر کشوری معتبر است؟

حق ثبت اختراع در زمره حقوق انحصاری است. به طور کلی حقوق انحصاری فقط در کشور یا منطقه­ ای که حق ثبت اختراع در آن ثبت و اعطا شده است، مطابق با قانون آن کشور یا منطقه قابل اجرا است.

حق ثبت اختراع چه مدت اعتبار دارد؟

این حفاظت برای مدت محدودی اعطا می­ شود، به طور کلی 20 سال پس از تاریخ تشکیل پرونده اعتبار دارد.

مباحث و موضوعات ثبت اختراع

حق ثبت اختراع فقط مفاهیم انتزاعی نیستند. آنها نقشی عملی و ارزشمند در زندگی روزمره دارند. پاداش دادن به ایده­ ها و  حق ثبت اختراع، توسعه نو­آوری و فناوری­ های جدید را در هر زمینه­ای تشویق می­ کنند.

http://www.wipo.int/patents/en/topics/

ثبت اختراع

پایگاه داده PATENTSCOPE  دسترسی به معاهده همکاری بین المللی ثبت اختراعات (PCT  ) را در قالب متن کامل در روز انتشار و همچنین اسناد ثبت اختراعات دفاتر ثبت اختراع ملی و منطقه ای را فراهم می­ کند. اطلاعات را می توان با وارد کردن کلمات کلیدی، نام متقاضیان، طبقه بندی ثبت اختراعات بین المللی و معیارهای دیگر به چندین زبان جستجو کرد.

http://patentscope.wipo.int/search/en/search.jsf

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]
مشاهده مطلب
کارآفرین و اهمیت نظم و خود مراقبتی مصاحبه با Kitty Shum:

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره با ما whatsapp