ثبت بین الملل

کد مقاله: takba0056

سیستم مادرید، لاهه و لیسبون

در این مقاله شما با سه سیستم ثبت بین المللی علائم، طرح های صنعتی و نام های مبدا آشنا می شوید. نقش WIPO در فرایند ثبت بین المللی این است که به عنوان مدیر عمل کند تا روند ثبت نام را تسهیل کند و اطلاعات مربوط به ثبت های مختلف را با توجه به ثبت بین المللی در روزنامه بین المللی ثبت علائم WIPO (سیستم مادرید)، نشریه طرحهای بین المللی (سیستم لاهه) و نشریه نامهای مبدا (سیستم لیسبون) منتشر کند.

سیستم مادرید

سیستم مادرید، که در سال 1891 ایجاد شد، یک راه حل تمام عیار برای حمایت از صاحبان علائم تجاری در بازارهای متعدد است. تصمیم در مورد اعطا یا عدم حمایت از یک علامت خاص در یک قلمرو خاص، بستگی به سیستم ملی یا منطقه ای مربوطه دارد. هنگامی که حمایت اعطا می شود، می توان آن را به طور نامحدود تمدید کرد.

سیستم مادرید چندین مزیت را به صاحبان علائم تجاری ارائه می دهد. دارنده علامت تجاری با داشتن حق عضویت از طرف سیستم مادرید، فقط باید یک درخواست بین المللی به یک زبان ارائه دهد و یک مجموعه هزینه را با یک ارز بپردازد. این کار به جای ثبت درخواستهای جداگانه در کشورها یا مناطق مختلف، به زبانهای مختلف و پرداخت هزینه جداگانه به ارزهای مختلف انجام می شود. این مزایا در مورد تمدید یا اصلاح ثبت بین المللی نیز وجود دارد.

سیستم لاهه

سیستم لاهه، سیستم ثبت بین المللی طرح های صنعتی را ایجاد کرده است. این سیستم مشابه با سیستم مادرید عمل می کند، زیرا در ثبت بین المللی مکتوب و توسط دفتر بین المللی منتشر شده و به طرفهای متعاهد ذی ربط ابلاغ می شود، که حق اعطا یا رد حمایت را دارند.

مشاهده مطلب
رقابت تجاری غیر منصفانه

تفاوت بین ثبت طرح های صنعتی تحت توافقنامه لاهه و ثبت علائم تحت پروتکل مادرید در این است که شما نیازی به شروع ثبت نام در کشور مبدا ندارید. به عنوان مثال، یک طراح در فرانسه می تواند طرح خود را ثبت بین المللی کند و از طریق آن از طرح خود در فرانسه و همچنین در سوئیس، ایتالیا، اسپانیا و کشورهای همبستگی اقتصادی (هلند و بلژیک و لوکزامبورگ) محافظت کند.

تفاوت دیگر بین حفاظت از طرح های صنعتی تحت سیستم لاهه و حفاظت از علائم تحت سیستم مادرید این است که قبل از ارائه یک درخواست بین المللی، نیازی به ثبت نام در یک برنامه ملی یا منطقه ای ندارید. به عنوان مثال، یک طراح در سوئیس می تواند یک برنامه بین المللی ثبت کند و از طریق آن در سوئیس و همچنین در اتحادیه اروپا، ژاپن، فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا درخواست نماید.

نحوه پردازش یک برنامه طراحی بین المللی به شرح زیر است:

 • درخواست متقاضی برای ثبت طرح بین المللی
 • دفتر بین المللی تحقیقات رسمی را انجام می دهد.
 • برنامه بین المللی در ثبت بین المللی مکتوب می شود.
 • انتشار در نشریه طرحهای بین المللی
 • دفاتر IP طرفهای متعاهد تعیین شده، رویه های بین المللی را انجام می دهند و به دفتر بین المللی درباره اعطای حفاظت یا امتناع اطلاع می دهند.
 • دفتر بین المللی به متقاضی یا دارنده آن اطلاع می دهد.

سیستم لیسبون، سیستم ثبت و حفاظت بین المللی از نام های مبدأ را ایجاد کرد. این روش مشابه سیستم مادرید و لاهه عمل می کند، به این صورت که شما یک درخواست بین المللی را ثبت می کنید، که در ثبت بین المللی مکتوب و توسط WIPO منتشر می شود و به سایر طرفهای متعاهد ابلاغ می شود، و سپس حق اعطا یا رد حمایت را دارند.

مشاهده مطلب
علائم تجاری

تفاوت بین حفاظت از طرح های صنعتی تحت سیستم لاهه و حفاظت از نام های مبدأ تحت توافقنامه لیسبون این است که شما باید با شناسایی و حمایت از نام مبدا، در کشور مبدا شروع کنید. به عنوان مثال، یک شرکت فرانسوی با نام مبدا ساخته شده در فرانسه، می تواند از مقام صلاحیتدار فرانسه، ارائه یک ثبت بین المللی و حفاظت ازطرح را در سایر طرفهای متعاهد دیگر درخواست کند.

 معاهده همکاری ثبت اختراع

معاهده همکاری ثبت اختراع یک روش ساده برای مخترعین یا متقاضیان ارائه می دهد تا در تعداد زیادی از کشورها درخواست ثبت اختراع کنند. علاوه بر این، تبادل اطلاعات فنی موجود در اسناد ثبت اختراع را برای صنایع و افراد فعال در حوزه مربوطه تسهیل می کند.

مزیت متقاضی در استفاده از PCT این است که با ثبت یک درخواست در یک دفتر ثبت اختراع، به یک زبان، متقاضی تاریخ ثبت بین المللی را دریافت می کند و این تاریخ ثبت در هر یک از کشورهای طرف قرارداد PCT تأثیر خواهد داشت. علاوه بر این، PCT یک دوره زمانی را فراهم می کند که در آن متقاضی می تواند تصمیم بگیرد که چه زمانی اقدام کند، و در کدام کشورها اقدام به ثبت کند.

موارد زیر به نقش اصلی WIPO در تسهیل فرایند PCT اشاره دارند:

 • دریافت و ذخیره کلیه اسناد طرح
 • انجام تحقیقات رسمی
 • چاپ و نشر برنامه های بین المللی در PATENTSCOPE
 • انتشار اطلاعات مربوط به برنامه PCT طبق معاهده مقرر
 • ترجمه بخشهای مختلف برنامه PCT و برخی اسناد مرتبط به زبان انگلیسی ویا فرانسوی.
 • ارسال اسناد به دفاتر ملی و منطقه ای

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *